شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

باشگاه کوهنوردی داها

دوره کارآموزی یخ و برف مقدماتی

دوره کارآموزی یخ و برف مقدماتی

* کار آموزی چیست:

فدراسیون کوه نوردی، دوره های کارآموزی را برای آشنایی بیشتر با اصول کوه نوردی در کلیه رشته های آن و افزایش مهارت ورزشکاران این رشته ها  طراحی کرده است. فراگیری درست تکنیک‌ها و روشهای مناسب در رشته های مختلف کوهنوردی باعث ارتقا سطح کیفی این ورزش شده و شرکت کنندگان در این دوره ها با فراگیری فنون ، اطلاعات و بهره‌گیری از توان مربیان خود میوانند تجارت ارزشمندی در جهت بالا بردن دانش  و مهارت  خود کسب نمایند .

کارآموزی مقدماتی یخ وبرف
همراه با اعطای مدرک معتبر فدراسیون کوهنوردی

دوره کارآموزی یخ وبرف مقدماتی کارآموزان با تکنیک ها و پیمایش مسیرهای برفی و یخ زده ... آشنا میشوند. دوره کارآموزی کوهپیمایی مقدماتی پیش نیاز گذراندن این دوره میباشد و شرکت در دوره پیشرفته فقط پس از کسب مدرک قبولی در این دوره امکان پذیر می باشد. به قبول شدگان در دوره مدرک رسمی کارآموزی مقدماتی یخ و برف فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی داده خواهد شد. طبق مصوبه فدراسیون کوهنوردی، این دوره برای خانم ها و آقایان به صورت جداگانه برگزار می گردد.

سرفصل های آموزشی دوره شامل : 

پاره ای از اصطلاحات درباره برف و یخ ، ابزارشناسی برف ، کاربرد و نحوه استفاده از آن ها ، گام برداری در برف چال‌ها - تکنیک‌های پیمایش مسیرهای برفی و یخ‌زده ، تکنیک های کار با کلنگ و آشنایی با کاربرد‌های گوناگون آن ، شرایط سقوط  و روش‌های گوناگون ترمز با کلنگ و بدون کلنگ ، آشنایی با برخی از انواع کارگاه‌ها و حمایتها ، تمرینات صعود و فرود  در شیب‌های برفی و موارد دیگری همچون فرود به روش اسکی، کندن جای پا، ساخت سکّو،  آموزش انواع گره های کاربردی و بسیاری موارد دیگر...

* مدت زمان برگزاری دوره:

3 روزه و درطبیعت (طبق مصوبه جدید فدراسیون هر 3 روز دوره در طبیعت برگزار میگردد).

* مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام :

1- 1 عدد رونوشت کارت شناسایی و پرینت دراندازه A5 (پشت و رو).

2- کپی مدرک دوره کارآموزی سنگ مقدماتی یا ریزنمرات دوره نامبرده.

3- هزینه دوره که همزمان با برگزاری دوره اعلام میگردد(هزینه شامل: حق الزحمه مدرس ومربی ، فیش واریزی به هیأت استان و فدراسیون کوهنوردی و در صورت تهیه وسیه نقلیه ، هزینه آن دریافت خواهد شد.)

4- براساس قوانین رسمی فدراسیون داشتن کارت بیمه ورزشی جهت شرکت در دوره های رسمی الزامی است.

* دستور العمل برگزاری دوره کارآموزی مقدماتی یخ وبرف فدراسیون کوهنوردی:

 با توجه به مصوبات اخیر فدراسیون کوهنوردی ج.ا.ا و آخرین تغییرات صورت گرفته در روال اجرائی، آخرین دستور العمل برگزاری دوره کارآموزی مقدماتی یخ وبرف به شرح زیر می باشد:

1.     ظرفيت هر كلاس حداكثر هشت نفر و باحضور يك مدرس و یک مربی تشكيل مي‌شود.

2.   مدرس دوره مي‌بايست داراي مدرك مربيگري یخ وبرف بوده و مجوز تدريس را از آخرين دوره بازآموزي یخ وبرف داشته باشد.

3.    انفرادي و وسايل مورد نياز شركت در كلاس: به اعضای هر 2 نفر یک طول طول طناب، طنابچه انفرادی، هشت فرود ، کارابین پیچ 3 عدد، یک عدد تسمه 1 متری، اسلینگ 1عدد، طنابچه پروسیک، کلنگ، کلاه کاسک، پوشش مناسب و ضد آب، دستکش و روکش، گتر، جزوه طرح درس دوره... ..

4.    مدت دوره 3 روز: شامل كلاسهاي عملي و تئوري بوده كه به صورت متوالي (اردوئي) و يا بطور غيرمتوالي ناپيوسته برگزار مي‌گردد. اين دوره در داخل طبيعت با شرايط جوي مناسب و در محيطي ايمن برگزار مي‌گردد .

5.    فراهم نمودن تسهيلات امدادي و پزشكي بر عهده برگزاركننده مي‌باشد.

6.    ميزان دريافت شهريه از شركت‌كنندگان بر عهده برگزاركننده مي‌باشد و باتوجه به موارد ذيل، اسكان، تغذيه، حق‌الزحمه كادر اجرايي، اياب و ذهاب، تامين لوازم گروهي محاسبه مي‌شود.

7.    آخرين ويرايش طرح درس كارآموزي یخ و برف ويژه كارآموز بايد توسط برگزاركننده تهيه و تكثير و در هنگام ثبت‌نام در اختيار كارآموزان دوره قرار گيرد.

8.    كليه لوازم فني، اعم از عمومي و انفرادي مورد استفاده در دوره مي‌بايست داراي استاندارد UIAA و يا CE  باشند.

9.    حضور ناظر مقيم فدراسيون براي دوره‌هاي بيش از 8 نفر يا دو كلاس همزمان توسط دو مدرس الزامي است.

10.   مدرس دوره موظف است آموزش دوره را طبق آخرين ويرايش طرح درس كارآموزي مقدماتییخ وبرف ارائه نمايد، دوره‌هايي كه طبق طرح درس فوق برگزار نگردد فاقد ارزش آموزشي بوده و ابطال اعلام مي‌گردد.

11.   برگزاري و ارسال مدارك دوره با هماهنگي و نظارت كامل هيات كوهنوردي استان امكان‌پذير است.

* شرايط لغو برنامه:
- در صورت تغییر شرایط اجرای برنامه مانند تغییرات آب و هوایی به نحوی که در کیفیت اجرای برنامه موثر باشد، مدیر اجرایی برنامه حق لغو برنامه رادارد.

جزوه دوره :

جزوه دوره فوق را از (اینجا) دانلود نمایید .