شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

باشگاه کوهنوردی داها

کارآموزی نقشه خوانی و کار با قطب نما

کارآموزی نقشه خوانی و کار با قطب نما

* کار آموزی چیست:

فدراسیون کوه نوردی، دوره های کارآموزی را برای آشنایی بیشتر با اصول کوه نوردی و افزایش مهارت کوه نوردان طراحی کرده است.

کارآموزی نقشه خوانی و ناوبری قطب نما
همراه با اعطای مدرک معتبر فدراسیون کوهنوردی

دوره آموزشی آشنایی با نقشه خوانی و کار با قطب نما به منظور پاسخگویی به يكی از ضروری ترين نيازهای كوهنوردان و طبيعت گردان در تعامل با طبيعت و محیط كوهستان و همچنين ارتقاء توان ايشان در هدايت و سرپرستی گروه، طراحی و به اجرا در می آيد. اين دوره كاربردی به شکلی تاثیرگذار به كوهنوردان و طبيعت گردان امكان درك موقعيت و طراحی برنامه ( زمان – مكان ) را می دهد. لازم به ذکر است که این دوره فاقد پیش نیاز بوده لکن پیش نیاز دوره آموزشی كار با GPS می باشد. برای شرکت کنندگان در دوره،_ پس از کسب  حدنصاب نمره قبولی در آزمون تئوری و عملی _ مدرک رسمی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی صادر میگردد .

سرفصل های آموزشی:

 آشنایی با نقشه و نقشه های توپو گرافی (مشخصات و نحوه خواندن)، تشخيص موقعيت، آشنایی با قطب نما (اجزاء، نحوه بكارگيری، كاليبره كردن)، روش گرا گيری و گرابستن به قطب نما، شيوه های جهت يابی (تشخيص جهت، حفظ جهت)، روشهای تخمین مسافت پیموده شده...

* مدت زمان برگزاری دوره:

2 روزه میباشد (طبق مصوبه  فدراسیون یک روز به صورت تئوری و روز دیگر به صورت عملی در طبیعت برگزار خواهد شد ).

* مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام :

1- 1 عدد رونوشت کارت شناسایی و پرینت دراندازه A5 (پشت و رو).

2- هزینه دوره که همزمان با برگزاری دوره اعلام میگردد(هزینه شامل: حق الزحمه مدرس ومربی ، فیش واریزی به هیأت استان و فدراسیون کوهنوردی و در صورت تهیه وسیه نقلیه ، هزینه آن دریافت خواهد شد.)

3- براساس قوانین رسمی فدراسیون داشتن کارت بیمه ورزشی جهت شرکت در دوره های رسمی الزامی است.

* دستور العمل برگزاری دوره کارآموزی کوهپیمایی فدراسیون کوهنوردی:

 با توجه به مصوبات اخیر فدراسیون کوهنوردی ج.ا.ا  و آخرین تغییرات صورت گرفته در روال اجرائی، آخرین دستور العمل برگزاری دوره کارآموزی نقشه خوانی و کار با قطب نما به شرح زیر می باشد:

1. ظرفيت هر كلاس حداكثر دوازده نفر و باحضور يك مدرس تشكيل میگردد.

2. مدرس دوره مي‌بايست داراي مدرك مربيگري قطب نما بوده و مجوز تدريس را از آخرين دوره بازآموزي نقشه خوانی و کار با قطب نما داشته باشد.

3. لوازم انفرادي و وسايل مورد نياز شركت در كلاس: خط کش، مداد و پاک کن، نقاله، قطب نما، نوشت افزار، لوازم كوهپيمایی يك روزه (كفش مناسب كوهپيمایی، كوله پشتی يك روزه، لباس مناسب فصل، تغذیه  لوازم شخصی)

4. مدت دوره 2 روز: شامل كلاسهاي عملي و تئوري بوده كه به صورت متوالي (اردوئي) و يا بطور غيرمتوالي ناپيوسته  برگزار مي‌گردد. اين دوره در داخل طبيعت با شرايط جوي مناسب و در محيطي ايمن برگزار مي‌گردد .

5. فراهم نمودن تسهيلات امدادي و پزشكي بر عهده برگزاركننده مي‌باشد.

6. ميزان دريافت شهريه از شركت‌كنندگان بر عهده برگزاركننده مي‌باشد و باتوجه به موارد ذيل، اسكان، تغذيه، حق‌الزحمه كادر اجرايي، اياب و ذهاب، تامين لوازم گروهي محاسبه مي‌شود.

7. آخرين ويرايش طرح درس كارآموزي نقشه خوانی و کار با قطب نما ويژه كارآموز بايد توسط برگزاركننده تهيه و تكثير و در هنگام ثبت‌نام در اختيار كارآموزان دوره قرار گيرد.

8. كليه لوازم فني، اعم از عمومي و انفرادي مورد استفاده در دوره مي‌بايست داراي استاندارد UIAA و يا CE  باشند.

9. حضور ناظر مقيم فدراسيون براي دوره‌هاي بيش از 24 نفر يا دو كلاس همزمان توسط دو مدرس الزامي است.

10. مدرس دوره موظف است آموزش دوره را طبق آخرين ويرايش طرح درس كارآموزي نقشه خوانی  وکار با قطب نما ارايه نمايد، دوره‌هايي كه طبق طرح درس فوق برگزار نگردد فاقد ارزش آموزشي بوده و ابطال اعلام مي‌گردد.

11. برگزاري و ارسال مدارك دوره با هماهنگي و نظارت كامل هيات كوهنوردي استان امكان‌پذير است.

*** توجه: دوره آموزشی نقشه خوانی و کار با قطب نما پیش نیاز دوره جی پی اس میباشد. (گذراندن جی پی اس بدون بدون گذراندن دوره پیش نیاز قطب نما  صدور مدرک از سوی فدراسیون به همراه نخواهد داشت) ***

* شرايط لغو برنامه:
- در صورت تغییر شرایط اجرای برنامه مانند تغییرات آب و هوایی به نحوی که در کیفیت اجرای برنامه موثر باشد، مدیر اجرایی برنامه حق لغو برنامه رادارد.

جزوه دوره :

جزوه دوره فوق را از (اینجا) دانلود نمایید .