شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

باشگاه کوهنوردی داها

دوره کارآموزی دره نوردی مقدماتی

دوره کارآموزی دره نوردی مقدماتی

کار آموزی چیست:

فدراسیون کوه نوردی، دوره های کارآموزی را برای آشنایی بیشتر با اصول کوه نوردی در کلیه رشته های آن و افزایش مهارت ورزشکاران این رشته ها  طراحی کرده است. فراگیری درست تکنیک‌ها و روشهای مناسب در رشته های مختلف کوهنوردی باعث ارتقا سطح کیفی این ورزش شده و شرکت کنندگان در این دوره ها با فراگیری فنون ، اطلاعات و بهره‌گیری از توان مربیان خود میوانند تجارت ارزشمندی در جهت بالا بردن دانش  و مهارت  خود کسب نمایند .

کارآموزی دره نوردی
همراه با اعطای مدرک معتبر فدراسیون کوهنوردی

دره نوردی به پیمایش تمام یا قسمتی از یک یا چند دره در قسمت خط القعر کوه را گویند این  ورزش ورزشهای دیگری از قبیل پیاده نوردی ، سنگ نوردی ، پرش ، فرود و شنا و حتی قایق سواری را در بر می گیرد. در بسیاری از مواقع به خاطروجود دیواره های سنگی در طرفین رودخانه، تیمهایی که به دره وارد می شوند راهی بجز پیمایش مسیر دره تا انتها ندارند. و بسیار دیده شده در اینگونه دره‌ها به علت محدود بودن فضای باز بالای سربه و خاطر عمیق بودن دره و یا وجود انبوه درختان دستگاه های ردیابی GPS  از نشان دادن دقیق مکان باز مانده اند . با توجه به موارد فوق و همچنین جذابیتهای بسیار و هیجان نشاطی که غالبا” تیمهای پیمایش کننده را در بر می گیرد این نوع فعالیتهای ماجراجویانه می‌توانند بسیار خطرناک و پر حادثه شوند. لذا کسب مهارت ، فنون و آشنایی با مبانی تئوری و عملی این رشته بسیار حیاتی است و به همین منظور به تازگی دوره کارآموزی دره نوردی به دوره های کارآموزی فدراسیون اضافه گردیده است .

*سرفصل های آموزشی دوره شامل :

آموزش عملی شامل : انواع روش های پرتاب کردن طناب, انواع روش های جمع کردن طناب,Lowering - سیستم, انواع حالت های فرود با ابزار هشت, نحوه فرود رفتن و استایل فرود, جهت یا مسیر فرود, استفاده از گره های اصطکاکی جهت فرود روش بالای ابزار و روش پایین ابزار, فرود با گره حمایت, انواع حالت های قفل کردن ابزار هشت, نحوه قفل کردن یک ابزار فرود شاخک دار,نحوه اضافه کردن اصطکاک هنگام فرود با هر دو نوع ابزار هشت ساده و هشت شاخک دار, انواع حالت های کنترل سایش طناب هنگام فرود, انواع حالت های دست به سنگ هنگام پایین آمدن و انواع حمایت کردن ها در دست به سنگ ها, صعود مسیرهای تنوره ای و انواع تلاش های دو طرفه,عبور از گره هنگام فرود,نحوه صعود با کرول و یومار (یا سایر ابزارهای صعود) روی تک رشته طناب و جفت رشته طناب,عبور از گره هنگام صعود,صعود با ابزار فرود و یک گره قفل شونده, نحوه تعویض صعود به فرود,عبور از ریبیلی هنگام صعود و فرود , عبور از دیوییشن هنگام صعود و فرود, صعود و فرود از طناب راهنما, ادامه آموزش و تمرین گره , کوبیدن چند رول و ایجاد یک مسیر تراورس که شامل بخش های شیب دار و افقی و معلق شیبدار که در ابتدا یک فرود سپس عبور از ریبیلی وگذر از انواع تراورس شیب دار ،ساده ومعلق و در انتها نیز یک فرود معلق..

آموزش تئوری شامل : ادامه درجه سختی ها, اخلاق دره نوردی,علائم و کد های شنیداری گفتاری و دیداری, کوله پشتی دره نوردی, کفش دره نوردی, پوشاک دره نوردی, هدلامپ و دستکش و زیرانداز مناسب دره ,پتوی نجات , سوت و کیت بقا, Dry bag , PFD, عینک شنا و چاقو و کیت کمک های اولیه, هارنس, ابزار فرود , ابزار صعود, طنابچه پروسیک ,اتصالات ,کلاه کاسکت , طناب و کیسه طناب و کیت رول کوبی , شنا در آب آرام, پرش در آب, سرسره, عکس های هوایی ونقشه های توپوگرافی, هواشناسی,گزارش نویسی,نقشه برداری, فاکتور سقوط, غرقاب,Hand line,خطرات دره,,سیلاب ها,حمایت ها,حمایت ها در فرود

* مدت زمان برگزاری دوره:

4روزه و درطبیعت (هر4 روز دوره در طبیعت برگزار میگردد همچنین در این دوره طبق مصوبه فدراسیون شب مانی برای گذراندن دوره وجود ندارد و در صورت تمایل خود کارآموزان مسئولیتی در قبال برگزار کننده دوره نخواهد بود ).

* مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام :

1. حداقل سن 18سال تمام

2. ارائه معرفی نامه از هیئت استان

3. ارائه اصل کارت بیمه ورزشی سال جاری

4. ارائه رونوشت کارت ملی

5. ارائه اصل گواهی صحت و سلامت

6. تکمیل فرم پیوست (ضمیمه بخشنامه)

7. ارائه رونوشت حکم کارآموزی سنگ نوردی

*دستور العمل برگزاری دوره کارآموزی دره نوردی مقدماتی  فدراسیون کوهنوردی:

دوره کارآموزی دره نوردی  به عنوان نقطه آغازین آموزش دره نوردی  حرفه ای و علمی  در ایران محسوب می شود. این دوره به منظور آموزش اصول پایه دره نوردی  به علاقمندان این رشته جذاب  طراحی و اجرا می گردد. شرکت در سایر دوره های کارآموزیدره نوردی  تنها پس از کسب مدرک قبولی در این دوره امکان پذیر می باشد. به قبول شدگان در دوره مدرک رسمی کارآموزی دره نوردی  مقدماتی  فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی داده خواهد شد. 

 با توجه به مصوبات اخیر فدراسیون کوهنوردی ج.ا.ا و آخرین تغییرات صورت گرفته در روال اجرائی، آخرین دستور العمل برگزاری دوره کارآموزی دره نوردی مقدماتی   به شرح زیر می باشد:

1.     ظرفيت هر كلاس حداكثر هشت  نفر و باحضور يك مدرس و یک مربی تشكيل مي‌شود.

2.   مدرس دوره مي‌بايست داراي مدرك مربيگري دره نوردی  بوده و مجوز تدريس را از آخرين دوره بازآموزي دره نوردی  پیشرفته  داشته باشد.

3.    تجهیزات انفرادي و وسايل مورد نياز شركت در كلاس:

تجهیزات فنی : هارنس دره نوردی؛ کلاه کاسک؛ کارابین پیچ 4 عدد؛ کارابین ساده 2عدد ؛ ابزار فرود ؛ ابزار صعودو پله رکاب ؛ طنابچه پروسیک ؛ طناب انفرادی ؛ نوار تسمه ؛ طناب دره نوردی 50متری هر دو نفر ؛ محافظ طناب ؛ کوله دره نوردی  ؛ کیسه طناب؛ دستکش فرود ؛ سوت ؛ خود حمایت 

تجهیزات عمومی و انفرادی: پوشاک مناسب فصل؛ وت سوت ؛ کفش مناسب ؛ کوله پشتی ؛ لوازم شب‌مانی و کمپینگ ؛ زیرانداز ؛ چادر , کیسه خواب؛ کیسه ضدآب ؛ چادر ؛ قمقمه؛ پتو نجات ؛ چراغ پیشانی ؛ لوازم بهداشتی و شخصی؛ نوشت‌افزار ؛ کمک‌های اولیه ؛ کیت بقا ؛ چراغ خوراک‌پزی ؛ تغذیه به مدت 4 روز, جزوه طرح درس دوره و وسایل شخصی ...

4.    مدت دوره 4 روز: شامل كلاسهاي عملي و تئوري بوده كه به صورت متوالي (اردوئي) و يا بطور غيرمتوالي ناپيوسته برگزار مي‌گردد. اين دوره در داخل طبيعت با شرايط جوي مناسب و در محيطي ايمن برگزار مي‌گردد .

5.    فراهم نمودن تسهيلات امدادي و پزشكي بر عهده برگزاركننده مي‌باشد.

6.    ميزان دريافت شهريه از شركت‌كنندگان بر عهده برگزاركننده مي‌باشد و باتوجه به موارد ذيل، اسكان، تغذيه، حق‌الزحمه كادر اجرايي، اياب و ذهاب، تامين لوازم گروهي محاسبه مي‌شود.

7.    آخرين ويرايش طرح درس كارآموزي دره نوردی مقدماتی ويژه كارآموز بايد توسط برگزاركننده تهيه و تكثير و در هنگام ثبت‌نام در اختيار كارآموزان دوره قرار گيرد.

8.    كليه لوازم فني، اعم از عمومي و انفرادي مورد استفاده در دوره مي‌بايست داراي استاندارد UIAA و يا CE  باشند.

9.    حضور ناظر مقيم فدراسيون براي دوره‌هاي بيش از 8 نفر يا دو كلاس همزمان توسط دو مدرس الزامي است.

10.   مدرس دوره موظف است آموزش دوره را طبق آخرين ويرايش طرح درس كارآموزي دره نوردی  مقدماتی ارائه نمايد، دوره‌هايي كه طبق طرح درس فوق برگزار نگردد فاقد ارزش آموزشي بوده و ابطال اعلام مي‌گردد.

11.   برگزاري و ارسال مدارك دوره با هماهنگي و نظارت كامل هيات كوهنوردي استان امكان‌پذير است.

* شرايط لغو برنامه:
- در صورت تغییر شرایط اجرای برنامه مانند تغییرات آب و هوایی به نحوی که در کیفیت اجرای برنامه موثر باشد، مدیر اجرایی برنامه حق لغو برنامه رادارد.

جزوه دوره :

طرح درس دوره مذکور فعلا توسط فدراسیون ارائه می گردد.