شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

باشگاه کوهنوردی داها

دوره کار آموزی غارنوردی مقدماتی

دوره کار آموزی غارنوردی مقدماتی

کار آموزی چیست:

فدراسیون کوه نوردی، دوره های کارآموزی را برای آشنایی بیشتر با اصول کوه نوردی در کلیه رشته های آن و افزایش مهارت ورزشکاران این رشته ها  طراحی کرده است. فراگیری درست تکنیک‌ها و روشهای مناسب در رشته های مختلف کوهنوردی باعث ارتقا سطح کیفی این ورزش شده و شرکت کنندگان در این دوره ها با فراگیری فنون ، اطلاعات و بهره‌گیری از توان مربیان خود میوانند تجارت ارزشمندی در جهت بالا بردن دانش  و مهارت  خود کسب نمایند .

کارآموزی غارنوردی

همراه با اعطای مدرک معتبر فدراسیون کوهنوردی

دوره کارآموزی غارنوردی به عنوان نقطه آغازین آموزش  غارنوردی حرفه ای و علمی  در ایران محسوب می شود. این دوره به منظور آموزش اصول پایه غارنوردی به علاقمندان این رشته جذاب  طراحی و اجرا می گردد. شرکت در سایر دوره های کارآموزی غارنوردی تنها پس از کسب مدرک قبولی در این دوره امکان پذیر می باشد. به قبول شدگان در دوره مدرک رسمی کارآموزی غارنوردی مقدماتی  فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی داده خواهد شد. 

*سرفصل های آموزشی دوره شامل :

مروری بر تعریف  انواع غار , چگونگی تشکیل غارها وطبقه بندی آنها , اجزای تشکیل دهنده یک غار , موجودات زیرزمینی و اکولوژی حیات در زیرزمین ,پوشاک و تجهیزات,ابزار نقشه برداری و مسنتد سازی , گره ها , نکاتی در رابطه با سیستمSRT )تک طناب , انواع کارگاه , صعود بوسیله کرول , فرود با ابزار صعود  ,. فرود در غار , رها سازی شانت , تراورس , تبدیل ها ,عبور از گره عبور از ریبلی و انحراف , عبور از دهلیز ها , تجهیزات انفرادی در غار ,. اصول راهپیمایی در غار , بهداشت در غار ,عکاسی در غار , غواصی در غار ,. تاریخچه غارنوردی , سرپرستی و هدایت گروه و ....

* مدت زمان برگزاری دوره:

4روزه و درطبیعت (هر 4 روز دوره در طبیعت برگزار میگردد همچنین در این دوره طبق مصوبه فدراسیون شب مانی برای گذراندن دوره وجود ندارد و در صورت تمایل خود کارآموزان مسئولیتی در قبال برگزار کننده دوره نخواهد بود ).

* مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام :

1- 1 عدد رونوشت کارت شناسایی و پرینت دراندازه A5 (بصورت پشت و رو).

2- کپی مدرک دوره پیشنیاز، کارآموزی کوهپیمایی یا ریزنمرات دوره نامبرده.

3- هزینه دوره که همزمان با برگزاری دوره اعلام میگردد(هزینه شامل: حق الزحمه مدرس ومربی ، فیش واریزی به هیأت استان و فدراسیون کوهنوردی و در صورت تهیه وسیه نقلیه ، هزینه آن دریافت خواهد شد.)

4- براساس قوانین رسمی فدراسیون داشتن کارت بیمه ورزشی جهت شرکت در دوره های رسمی الزامی است.

*دستور العمل برگزاری دوره کارآموزی غار نوردی مقدماتی  فدراسیون کوهنوردی:

 با توجه به مصوبات اخیر فدراسیون کوهنوردی ج.ا.ا و آخرین تغییرات صورت گرفته در روال اجرائی، آخرین دستور العمل برگزاری دوره کارآموزی غارنوردی مقدماتی   به شرح زیر می باشد:

1.     ظرفيت هر كلاس حداكثر هشت  نفر و باحضور يك مدرس و یک مربی تشكيل مي‌شود.

2.   مدرس دوره مي‌بايست داراي مدرك مربيگري غارنوردی  بوده و مجوز تدريس را از آخرين دوره بازآموزي غارنوردی پیشرفته  داشته باشد.

3.    تجهیزات انفرادي و وسايل مورد نياز شركت در كلاس:

تجهیزات فنی : کلاه کاسکت ، کفش مناسب غارنوردی ، صندلی غارنوردی(هارنس)، طناب دم‌گاوی (۲ عدد),کارابین ساده 5 عدد ، کارابین پیچ 5 عدد ،کارابین هارنس ,  استاپ ,یومار، رکاپ ,کرول و تورس، هدلامپ و باطری اضافه 

تجهیزات عمومی و انفرادی: کوله یکروزه، کفش و لباس مناسب، تغذیه، کاغذ و قلم برای نطق برداری، جزوه طرح درس دوره و وسایل شخصی ...

4.    مدت دوره 4 روز: شامل كلاسهاي عملي و تئوري بوده كه به صورت متوالي (اردوئي) و يا بطور غيرمتوالي ناپيوسته برگزار مي‌گردد. اين دوره در داخل طبيعت با شرايط جوي مناسب و در محيطي ايمن برگزار مي‌گردد .

5.    فراهم نمودن تسهيلات امدادي و پزشكي بر عهده برگزاركننده مي‌باشد.

6.    ميزان دريافت شهريه از شركت‌كنندگان بر عهده برگزاركننده مي‌باشد و باتوجه به موارد ذيل، اسكان، تغذيه، حق‌الزحمه كادر اجرايي، اياب و ذهاب، تامين لوازم گروهي محاسبه مي‌شود.

7.    آخرين ويرايش طرح درس كارآموزي غارنوردی مقدماتی ويژه كارآموز بايد توسط برگزاركننده تهيه و تكثير و در هنگام ثبت‌نام در اختيار كارآموزان دوره قرار گيرد.

8.    كليه لوازم فني، اعم از عمومي و انفرادي مورد استفاده در دوره مي‌بايست داراي استاندارد UIAA و يا CE  باشند.

9.    حضور ناظر مقيم فدراسيون براي دوره‌هاي بيش از 8 نفر يا دو كلاس همزمان توسط دو مدرس الزامي است.

10.   مدرس دوره موظف است آموزش دوره را طبق آخرين ويرايش طرح درس كارآموزي غارنوردی مقدماتی ارائه نمايد، دوره‌هايي كه طبق طرح درس فوق برگزار نگردد فاقد ارزش آموزشي بوده و ابطال اعلام مي‌گردد.

11.   برگزاري و ارسال مدارك دوره با هماهنگي و نظارت كامل هيات كوهنوردي استان امكان‌پذير است.

* شرايط لغو برنامه:
- در صورت تغییر شرایط اجرای برنامه مانند تغییرات آب و هوایی به نحوی که در کیفیت اجرای برنامه موثر باشد، مدیر اجرایی برنامه حق لغو برنامه رادارد.

جزوه دوره :

جزوه دوره فوق را اینجا دانلود نمایید .