شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

برنامه های آتی

گزارش برنامه

پیمایش دره مور

1397/03/31-04/01 |یک و نیم روزه

سرپرست برنامه : آقای هادی ابراهیمیان

کمیته برگزارکننده : فنی (سنگنوردی،دره،غار و ..)

نوع برنامه : دره نوردی -فنی

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران - منطقه سیسنگان - روستای نجارده

شرح برنامه

دره مور

توپوگرافی: دره مور از جنگلهای کجور رودخانه ای به همین نام سرچشمه می گیرد که پس از دریافت شعبه های مختلف، در نهایت از قشمت شرق پارک سی سنگان (روستای ملاکلا) به دریای مازندران می ریزد. یک از شعبه های این رودخانه، آبیست که از شیوا دره جاریست.

این دره از توسکا پوشکا به ارتفاع تقریبی 1250 متر در قلب جنگلهای شهرستان نوشهر و متعلق به دانشکده منابع طبیعی کرجشروع می شود. ورودی این جنگل از روستای نجارده در 5 کیلومتری شرق نوشهر است. نیمه اول این دره (16 آبشار اول) در ماههای گرم سال آب ندارد و نسبت به نیمه دوم دره شیب کمتری دارد. جهت دره غربی – شرقی ست و طول آن حدودا 4500 متر است. برای رسیدن به دره هم می توان از توسکا پوشکا وارد دره شد و یا جاده را ادامه داده و در محلی با مختصات 51.5 31 36- 50.64 42 51 از جاده وارد جنگل شده و بعد از طی حدود بیست دقیقه به دره رسید.

نامگذاری دره به نام مور به دلیل وجود جنگلهایی در قسمت شمال دره با نام"  جنگل مور " می باشد .


دره مور با پنج کیلومتر طول از غرب به شرق امتداد دارد یکی از دره های عمیق و مناسب به همراه آبشارهای فراوان در اعماق جنگل های حفاظت شده ده نجار ده و سیسنگان که با دو آب هوای متفاوت که بین دره مور و نوشهر یک خط الرأس بلندی پوشیده از جنگل قرار گرفته است  که سمت شمالی نوشهر بوده با آب و هوای گرم شرجی وسمت جنوبی دره مور با آب و هوای خنک و ییلاقی.با توجه به شیب زینی شکل این دره ، فقط 6 آبشار انتهای دره هستند که در تمامی فصول سال آب دارند و آبشارهای ابتدایی دره نهایتاً تا خرداد ماه آب دارند چون آب جاری شده در دره به دلیل زینی شکل بودن در فصول کم آب به داخل زمین فرو رفته و در قسمت پر آب دره و شیب تند دره مجدداً از دل زمین بیرون می آید . به هر حال پیمایش این مسیر در فصول پر آب بسیار خطرناک می باشد و نیازمند احتیاط فراوان در مورد بارش و مناطق فرار از دره است  .  آبشار اولآبشاری  کوتاه 6 متری است  که تمام آن به دلیل رویش خزه بسیار لیز شده است و به آبشار خزه معروف است.آبشار دومحوضچه ای کوچک و به طول 4 متر می باشد که عبور از آن بدون طناب و به صورت دست به سنگ امکان پذیر می باشد . اماآبشار سوم یک آبشار نسبتاً بلندتر است . این آبشار به طول 8 متر به یک حوضچه ای منتهی می شود که حوضچه آن  شبیه شکل هشت فرود است  و به همین نام معروف می باشد.آبشار چهارم که بلافاصله پس از آبشار سوم و در قسمت انتهایی شکل هشت فرود می باشد یک آبشار 15 متری می باشد که فرود آن تقریباً به صورت معلق است . دو رول جهت کارگاه در این آبشار نصب شده و به آبشار آرش معروف است. آبشار شماره 5 یک آبشار 18 متری معروف به آبشار شیر. آبشار شماره 6 یک آبشار 4 متری که فرود آن به صورت طبیعی و بدون طناب انجاممی گیرد. . آبشار 7 کمی رعب انگیز است .آبشاری شبیه لانه خرس.آبشار 8 یک آبشار 10 متری و آبشار شماره 9 نیز یک آبشار کوتاه 4 متری است. آبشار شماره 10 یک آبشار 20 متری می باشد معروف به آبشار شب.آبشار شماره 11 یک آبشار 7 متری آبشار 12 یک آبشار 4 متری است.آبشار 13 تا 19 مجموعه آبشارهایی با طول 2 تا 5 متری هستند که امکان عبور به صورت طبیعی و بدون ابزار از آن وجود دارد. بقیه آبشار ها از 10 متر تا 40 متر ارتفاع دارند. و آبشار انجل بلندترین و زیباترین آبشار این دره می باشد.

نکته قابل ذکر آن است که پس از بیرون آمدن از آخرین آبشار دیگر نباید مسیر آب را ادامه دهید چون در این صورت با آبشارهای دیگری که با رودخانه کجور یکی می شود و آب گل آلودی دارند مواجه خواهید شد .

نکات حائز اهمیت

1) اولین محل دسترسی به آب آشامیدنی در داخل دره ،‌ بعد از آبشار 65 متری و به مختصات ( N 36,31, 47.6 ، E 51,45,18.8 ) می باشد.2) معقول است در صورت امکان صبح زود خود را به ابتدای دره رساند تا عصر روز بعد در صورت داشتن سرعت مناسب خود را به نوشهر برسانید . به یاد داشته باشید که در صورت تمایل به فرار از دره ، هم دامنه های شمالی و هم دامنه های جنوبی به صورت صخره ای می باشند لذا بهترین راه جهت نجات عبور از دره می باشد .