شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

گزارش برنامه

صعود به قله شاهدژ

1397/03/11 |یک روزه

سرپرست برنامه : علی صفری

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهپیمایی متوسط

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران -شهرستان ساری -جاده کیاسر– روستای لنگر

شرح برنامه

یکی از زیباهیهای این قله, تخته سنگ های آن می باشند ، به خاطر سخت بودن سنگها ، بدنه این تخته سنگهای بزرگ در طول میلیونها سال بر اثر ذوب شدن یخ و برف و جاری شدن آب، شیارهای زیبایی با عمق حدود 2 تا 10 سانتیمتر بوجود آمده است که برای زمین شناسان دارای اهمیت است.

اهالي منطقه كه بیش از يك هزار سال دراين جا سكونت دارند بر اين عقيده اند كه بر بلنداي شاهدژ ، بنا بر آثاری که باقی مانده است ، پادشاهاني زندگي مي كردند و بر همين اساس نام قله به "شاهدژ" معروف شده است و باز باور بر اين است كه در روزگاران باستان ، پادشاه اساطيري ايران كيكاووس در اينجا زندگي مي كرد وي دومين شاه كياني و مشهورترين فرد اين سلسله و نوه كيقباد است .
در بالاي قله كه زميني سرسبز و هموار با پوشش علفي و در حدود يك هكتار است ، نشانه هايي از دژ و اماكن مسكوني باستاني به چشم ميخورد كه امروزه جز تكه هاي خشت و سنگ چين خرابه هايش ، چيزي از آن باقي نمانده است ، البته از علل اصلی این خرابی ها کسانی هستند که به دنبال میراثی که ارزش مالی دارد میباشند..
دامنه هاي شرقي ـ شمالي و غربي شاهدژ كه مشرف بر روستاهاي عاليكلا , لنگر و جمال الدين كلا ميباشد ، داراي پوشش گياهي جنگل و علفزار با شيب تند بوده و در قسمتي از دامنه شمالي (ضلع شرقی دشت ولمت) ، با انباشته شدن برف و يخ در چاله اي عظيم كه درطول سال همچنان برودت خود را حفظ مي كند يخچالي طبيعي بوجود آمده است.

..با گذشت قرن هاي پر حادثه تاريخ مازندران ، شاهدژ همچون ديو سپيد پاي دربند ، استوار ايستاده و نظاره گر گذر ايام است. آن زمان كه در روزهاي خنك تابستان ، مه غليظ دامنه هاي آنرا مي پوشاند ، اگر بر بلنداي شاهدژ و كوه هاي مشرف به آن ايستاده باشي ، دريايي از مه را در پاي خود خواهي ديد ، در بامدادان كه اشعه طلايي خورشيد بر يال سفيد شاهدژ مي تابد و يا وقتي كه در زمستان ، قله و دامنه آن از برف سفيد پوش شده و تشخيص برف و قله از هم غير ممكن مي باشد ، هيچ واژه اي قادر نيست ابهت و زيبايي آنرا توصيف كند و زبان از ستايش آن همه عظمت و غرور باز خواهد ماند.
مسیرهای صعود

1- ساری - جاده کیاسر - قبل از شهر کیاسر ، سه راهی قهوه خانه دار پشت - عبور از روستاهای خلرد ، ایلال ، آغوزگاله - روستای بالاده ( از ضلع شمالی بالاده ) - چشمه سادوا - چشمه لنگرسِره – یال غربی وهمن دره - غار کالم مال – شاهدژ.

تذکر: در زمستان بهتر است صعود از سمت بالاده انجام گیرد و بعد از چشمه لنگرسره از قسمت لبه صخره ای جنوب شرقی شاهدژ عبور کرد و مستقیما از این لبه به قله رسید. زیرا برف کمتری در این قسمت وجود دارد.

2- ساری - جاده کیاسر – 12 کیلومتر بعد از کیاسر – روستای عالیکلا ( از ضلع جنوبی روستا ) – مراتع کمرسر ( انتهای یال شرقی شاهدژ ) - غار کام مال – شاهدژ.

3- ساری - جاده کیاسر – 8 کیلومتر بعد از کیاسر – روستای لنگر ( از ضلع جنوبی روستا ) – دشت ولمت – چبهه شمالی شاهدژ- عبور از دزد راه - شاهدژ.

مناظری که میتوان از آنها نام برد::
دره ها : دره ولمت "شمالی" ، وهم دره "ضلع جنوبی" ، و ...
دیواره : دیواره های به شکل کله قندی "ضلع جنوبی" ، دیواره 290 درجه تاج قلعه "ضلع جنوبی – غربی – شمالی" ، ...
یخچال : یخچال دائمی "ضلع شمالی" ، یخچال های فصلی واقع در صخره های ضلع جنوبی ، و ...
آبشارها : بندگاه "ضلع جنوبی" ، آبشار های فصلی واقع در صخره های ضلع جنوبی ، و ...
غارها : شاهدژ "ضلع جنوبی" ، کالوم مال "ضلع شرقی" ، قاسم لی "ضلع شمالی" ، رستم میدون "ضلع شرقی" ، و ...
دشت ها : ترکاچال "ضلع جنوب شرقی" ، چمازی "ضلع جنوب غربی" ، دشت دون نشیر "ضلع غربی" ، دشت ولمت "ضلع شمالی"