شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

گزارش برنامه

صعود به قله خرونرو

1397/02/20 |یک و نیم روزه

سرپرست برنامه : آقای هادی ابراهیمیان

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهپیمایی نیمه سنگین

تعداد نفرات شرکت کننده : 24 نفر

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران -جاده فیروزکوه-بعد از پمپ بنزین پل سفید-جاده فرعی دودانگه-سنگده-بعد از نگهبانی صنایع چوب فریم-تلار سربند- دو راهی گزنه چال-جنگل مرسی سی

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

رشته کوه نرو یکی از زیباترین مناطق کوهستانی ایران می باشد که به صورت دیواره ای عظیم منطقه خشک سمنان را از استان مازندران جدا می سازد. ساختار صخره ای و دندانه ای این رشته کوه زیبا باعث گردیده که قلل بسیاری در این خطالراس صعود نشده باقی بماند و همچنین پیمایش کامل این خط.الراس هنوز در کارنامه کوهنوردان ایران ثبت نگردیده است. این رشته کوه از منطقه خطیر کوه در سوادکوه آغاز و در منطقه فینسک در منطقه پشتکوه سمنان به پایان می رسد .مرتفع ترین قله این رشته کوه قله نرو به ارتفاع 3602 متر بوده و یکی از قلل زیبا منطقه سوادکوه محسوب می شود. {نام اصلی این قله خیرونرو می باشد_خیرو به معنی چشمه کم آب و نرو به معنای چشمه پر آب در زبان محلی می باشد._ که اکثرا آن را به نرو می شناسند.)قله های اطراف آن قلعه کنگلو ، کیجا قلعه ، قدمگاه ، نیزه وا و .... بوده و روستاها و آبادي هاي اطراف آن سنگده ، ‌بندبن و برنت ,امافت ، کنگلو میباشند .خرو نرو این قله از سه جناح قابل صعود می باشد مسیر جنوبی آن از روستای کنگلو از توابع خطیر کوه قابل دسترس است. مسیر جنوب شرق از روستای آریم و مسیر زیبا و بکر شمالی از روستای سنگده و جنگل فریم قابل صعود می باشد.مسیر شمالی خرونرو از روستای سنگده فوق العاده زیباست . عبور از جنگل های انبوه ، گذر از مراتع و دامنه های سرسبز ، درگیری با سنگ و مه و حرکت بر روی خط الراس از زیبایی های این مسیر است ولی به یاد داشته باشید که این مسیر به هیچ وجه زمستانی نیست وبه علت شیب زیاد مسیر امکان فروریختن بهمن بسیار زیاد است. برای زمستان باید از جبهه جنوبی اقدام نمود. اما بهترین فصل صعود جبهه شمالی تیرماه است که برفهای دهلیزها کاملا آب شده باشد و نیز سرسبزی کوه باقی باشد. اگر در فروردین و اردیبهشت و اوایل خرداد صعود می کنید باید خود را برای درگیری جدی با برفچال ها که در دهلیزها انباشته شده و شیب تندی دارند ، آماده کنید و اگر در اواخر مرداد و شهریور و مهر صعود می کنید دیگر از سرسبزی کوه خبری نیست. برای صعود پاییزه در این منطقه باید زمانبندی را خیلی جدی گرفت. لازم به ذکر است که وجود مه یکی از مسایل مهم این منطقه است که اگر ابزارهای مواجهه با آن یعنی راهنما یا GPS را به همراه نداشته باشید به جای لذت بخشیدن به صعود تبدیل به یکی از خطرات کوهستان می شود.حیوانات منطقه: ‌خرس ، پلنگ ، گرگ ، ‌شغال ، سياه گوش ، ‌گراز ، ‌كل و بز ،‌ گوزن ، كبك ، قوچ ، قرقاول و ... درختان منطقه:افرا ، راش ,ملچ ، ممرز، مرس و ... گياهان غذايي و دارويي منطقه:گل گاوزبان ،‌ آويشن ،‌ پونه ,سير و پياز كوهي ،‌ قارچ ،‌ نعناع ،‌ گلپر, والنگ ، ‌زماليك ، ‌بادرنگلونه و ..

شرح برنامه

به زودی گزارش کامل درج میگردد

نکات حائز اهمیت

1-آنتن موبایل تا کلبه برقرار است. 2- برای صعود آشنایی به فنون سنگنوردی توصیه می شود. همچنین اگر در بهار صعود می کنید آشنایی با نحوه گام برداری در برف و ترمز کردن هنگام سقوط الزامی است.3- برای صعود قله از این جبهه یک تیم با نفرات بالا توصیه نمی شود.4- استفاده از راهنما و دستگاه GPSجهت صعود از مسیر شمالی الزامی است چون مسیر دیواره ای بوده و پاکوب مشخصی ندارد و بسیار مه گیر است. 5- دهلیزهای این کوه دارای شیب تندی است پس حین فرود احتیاط بیشتری را می طلبد.6- قبل از برنامه حتما شراط جوی منطقه را چک کنید.