شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

گزارش برنامه

صعود به قله سرخیل

1397/01/24 |یک روزه

سرپرست برنامه : آقای علی صفری

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهپیمایی سبک

تعداد نفرات شرکت کننده : 14 نفر

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران - جاده فیروز کوه - پل سفید، جاده فرعی سمت چپ جاده کنار پمپ بنزین (به سمت فریم) - روستای بایع کلا

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

قله جنگلی سرخيل به ارتفاع تقریبی 2250 متر از قلل زیبای البرز شرقی در منطقه سواد کوه قرار داشته و از زيبايى هاى خيره كننده این منطقه میباشد كه هرسال به خصوص در فصل بهار پذيراى تعداد بى شمارى از دوستداران طبيعت است. مسير دسترسى به قله سرخيل از ميان انبوه درختان جنگلى مى گذرد، زيستگاه انواع گونه هاى جانورى است كه چشم انداز زيبايى هاى طبيعى ويژه اى را در اين منطقه به وجود آورده است بطوریکه به شایستگی به قله بهشت معروف شده است . قله دِورار (صخره غول غوک )درنزدیکی آن قرار دارد و خط واصل این دو قله پوشیده از مناطق جنگلی است . از روی قله میتوان منظره دره خطیر کوه را مشاهده کرد از قلل اطراف آن میتوان به قله الوات در شمال ، عباسعلی در جنوب ، قله صخره ای نرو و پس از آن قله نزوا در جنوب شرق و قله ارفع کوه در جنوب غرب اشاره کرد . این قله از روستای خرج خطیر کوه که از روستاهای جدید منطقه میباشد (20 سال از تاسیس آن میگذرد و قبلا" خیل بوده است ) نیز صعود میشود که نسبت به مسیر بایع کلا دارای شیب بیشتری است .

آب و هوای منطقه در زمان اجرای برنامه

آفتابی

مدت زمان پیمایش برنامه

7ساعت

شرح برنامه

با توجه به تکراری بودن برنامه گزارش درج نگردیده است . گزارش برنامه مشابه - اجرا شده در تاریخ 93/07/04 - را از اینجا  بخوانید .


توضیحات بیشتر :

نام اصلی قله :  سِرخِل میباشد که معنای آن همان سَرخیل است که امروزه به عنوان اسم قله به کار میرود . نام قله در قدیم لمیتی ( پهلوی = دختر زیبا ) بوده است .

دِورار (صخره غول غوک ): به معنی دو برادر است  چون از دو صخره کنار هم تشکیل شده بود به این نام معروف شده است . در حال حاضر یکی از صخره ها ریزش کرده و آنکه باقی مانده از دوردست شبیه یک غورباقه بزرگ نشسته به نظر میرسد . به همین علت به صخره غول غوک معروف شده است .

روستای بايع كلا : روستایی جنگلي واقع در كوهستان يكي از ۵۸ روستاي دهستان راستوپي است از توابع بخش مركزي شهرستان سوادكوه در استان مازندران.  بر اساس سرشماري مركز آمار ايران در سال ۱۳۸۵ ، جمعيت آن ۱۲۰ نفر (۵۰  خانوار) مي باشد. دارای قدمتی بیش از هزار سال بوده و  وضعيت سكونت آن به علت كوهستاني بودن (ييلاقي) بصورت موسمي است كه شروع آن اواخر بهار و پايان آن اوايل پاييز مي باشد. اين روستا داراي آب، برق، تلفن و فاقد هرگونه مكان آموزشي،بهداشتي و ورزشي و ... بوده و داراي مسجد،حسينيه و امامزاده – تکیه علم (اهالی بر این عقیده اند كه از علم موجود در آن از عالم غیب به این مكان امده است.مي باشد. مقبره امامزاده عباس آقا که در لیست امامزادگان مازندران درج گردیده است در روستای بایع کلا ، دهستان راستوپی ، بخش مرکزی ، شهرستان سوادکوه وجود دارد.  راه دسترسي به روستا حدود ۲۰ كيلومتر از انتهاي شهر پل سفيد ، جاده منتهي به سنگده پس از گذشت از روستاهاي لمرز ، فلورد و رجه بصورت خاكي بوده و از طريق دوآب (خطيركوه) نيز مي توان به اين روستا رفت .

روستای خرج  : از روستاهای خطیر کوه  میباشد و از روستاهای جدید منطقه میباشد (20 سال از تاسیس آن میگذرد و قبلا" خیل بوده است ) . دسترسی به آن هم از طریق بایع کلا (4 کیلومتر جاده خاکی با بایع کلا فاصله دارد ) و هم از جاده خطیر کوه میسر است (جاده فیروز کوه - عبور خطیر کوه -بعد از سنگ شکن دوم - عبور از پل آهنی - گذر از روستای ..... - داخل روستا دو راهی به سمت چپ - طی حدود 7 کیلومتر - روستای خِرج )