شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

گزارش برنامه

قله پیرگردکوه

1397/01/17 |1 روز

سرپرست برنامه : خانم الهه توکلی

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهپیمایی متوسط

تعداد نفرات شرکت کننده : 15 نفر

منطقه و نحوه دسترسی

استان گلستان - جاده توسکستان - منطقه سرعلی آباد

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

این قله به ارتفاع حدود 3200 متر از قلل البرز شرقی بوده و در منطقه سرعلی آباد قبل از روستای چهار باغ واقع شده است. قله حالت مخروطی داشته و سرچشمه رودهاى چهارباغ، آب قزاق و باغشاه مى‌باشد. دارای مسیری جنگلی است و در دامنه آن درختان اورس بصورت پراکنده وجود دارد و یکی از مهمترین زیستگاه های درختان اورس در کشور است.این قله در فاصلهٔ ‌۲۵کیلومترى جنوب شرقى گرگان و در۸ کیلومترى روستاى چهارباغ قرار گرفته است. برای دسترسی به منطقه ابتدا باید از گرگان به سمت توسکستان و از آنجا به جاده ما بین توسکستان و شاهرود حرکت کرد و سپس رهسپار جاده منتهی به سرعلی آباد شد . از فراز آن قلل شاهوار در جنوب شرق و گاوکشان در جنوب غرب دبده میشود . منطقه سرعلی آباد بصورت دشت زیبایی است که محل گذر کاروان ها در زمان نچندان دور بوده است و هنوز باقیمانده های کاروانسراها (از جمله کاروانسرای قزلق و رباط ) دیده می شود است. با توجه به وزش بادهای تند این منطقه محل انباشت برف هم می باشد و در بعضی از سالها ارتفاع برف به بیش از دو متر می رسد.

آب و هوای منطقه در زمان اجرای برنامه

آفتابی و خنک - در اواخر روز مه آلود و بارانی

مدت زمان پیمایش برنامه

6 ساعت

شرح برنامه

برنامه جمعه 17 فروردین صعود به قله گنبدی شکل پیرگردکوه   به ارتفاع حدود 3200  در استان گلستان بود . ساعت 5 صبح با جمعی متشکل از 15 نفر به سرپرسنی خانم الهه توکلی از ساری به سمت کردکوی حرکت کردیم در بین راه توقفی برای خرید داشته و با رسیدن به کردکوی راهنمای برنامه جناب آقای دبیر کیا از کوهنوردان قدیمی و بسیار خوش اخلاق منطقه به ما ملحق شدند . مسیرمان را به سمت جاده توسکستان و منطقه سزعلی آباد ادامه داده و با گذر از جاده پیچ در پیچ و زیبای کوهستانی قبل از روستای چهارباغ  در منطقه سرعلی آباد از ماشین پیاده شدیم .

منظره بسیار زیبایی پیش رویمان قرار دارد ، دشت  وسیغ و زیبای سزعلی آباد و خط الراس پوشیده از برف گاوکشان

ساعت 10 صبح با گامهایی هماهنگ و منظم پاکوب قله را در پیش گرفته و از کنار گوسفندسرایی متروک موسوم به آرام میگذریم پاکوب مسیر از دل جنگلهای تنک اورس میگذرد و در دامنه قله درختان اورس بصورت پراکنده وجود دارد و یکی از مهمترین زیستگاه های درختان اورس در کشور است.. از تپه ماهورهای مختلفی گذشته و به شیب انتهایی و تند قله میرسیم و در ساعت 13.15 پا بر قله زیبای پیرگردکوه میگذاریم از فراز قله قلل شاهوار در جنوب شرق و گاوکشان در جنوب غرب دبده میشود . منطقه سرعلی آباد  نیز بصورت دشت زیبایی  هویدا است .

نیم ساعتی را روی قله به عکاسی میگذرانیم و رهسپار پایین میشیم . از دور دست ابرهای تیره ای روی دشت را میپوشانند و باد میوزد . پس از ساعتی در کنار پشمه مسیر توقف کرده و نهار میخوریم و مجددا راه پایین را ادامه میدهیم تا در ساغت 16.30 به کنار ماشین میرسیم . مه کل دشت را پوشانده و جاده را فراگرفته است . با احتیاط و سرعت پایین جاده را که در اثر بارش کمی لغزنده است در پیش گرفته و پس از گذزراندن روزی زیبا در کوهستان پیرگردکوه به ساری باز میگردیم