شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

گزارش برنامه

صعود به قله عبرت

1396/10/15 |یک روزه

سرپرست برنامه : آقای حمید کاکویی

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهپیمایی متوسط

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران –هراز -روبروی دوراهی رینه –پل مون-روستای نوا

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

قله عبرت در البرز شرقی ، ضلع جنوبی جاده هراز ، محدوده‌ی آب اسک به گزنک قرار گرفته است . در ضلع غربی قله عبرت قله پاشوره به ارتفاع تقریبی 4000 متر قرار دارد که به همراه قله عبرت به دشت ها و قله های کم ارتفاعی ختم می شود که تا قله رفیع میشینه مرگ و مناطق کوهستانی ارجمند و لزور (فیروزکوه) ادامه دارد که از جنوب به جاده و روستای لاسم می رسد . عبرت را می توان از دو روستای زیر صعود نمود؛ الف: روستای تاریخی نوا که جاده فرعی آن بعد از آب اسک در جاده هراز قرار گرفته است. ب: روستای لاسم که جاده فرعی آن بعد از پلور در جاده هراز واقع است. یکی از مشخصات بارز صعود این قله را می توان مشاهده واضح و کم نظیری از رخ شرقی دماوند با تمام ابهت و مسیرهای صعود آن عنوان کرد و دیگری دیدن خط الرأس کامل دوبرار (قره داغ) است که تقریباً به طور کامل از امام زاده هاشم تا مناطق غربی فیروزکوه قابل مشاهده است. همچنین دشت زیبای آزو و کلبه معروف آن از زیباترین مناطق برای عکاسی میباشد .

شرح برنامه

گزارش کامل برنامه به زودی درج میگردد.


توضیحات بیشتر :

نوا روستایی است مرتفع از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل . این روستا در  دهستان بالالاریجان  قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۱۸۵ نفر (۴۸ خانوار) بوده‌است.

آبشار يخي نوا (با نام محلی سلِ بن که  به معنی ریشۀ سیل است)  در آمل-لاريجان  e12 52 n51 35  قرار داشته و يکي از آبشارهاي زيبايي است  که در زمستان، جهت يخ نوردي و صعود کوهنوردان مناسب است. اين آبشار علاوه بر زيبايي کم نظيرش در بهار، در زمستان نيز ابهتي شگرف دارد و مانند يک ستون عظيم و بلورين از يخ است که نظيرش در کمتر جايي مشاهده مي شود. اين جلوه طبيعي زيبا در محدوده روستاهاي نوا و نياک در جاده هراز قرار داشته که در 85 کيلومتري جنوب آمل(حدود هفت کيلومتري جنوب گزنک) واقع شده است. بعد از روستاي نوا و مشرف به آبادي کنار مجان با حدود يک ساعت کوهپيمايي مي توان به اين آبشار رسيد. آبشار يخي 8 متر عرض و 3 متر ضخامت دارد  و از دو قسمت تشکيل شده که قسمت پاييني 15 متر و قسمت بالايي 80 متر طول داشته و شيب آن در حدود 85 درجه است. اين نکته قابل ذکر است که بر روي آبشارهاي يخي از اين نوع، سطح يخ صاف و يکدست نبوده و بصورت قنديل هاي يخي بزرگي روي هم چيده شده اند و همين موضوع برزيبايي آن مي افزايد. بازديد از اين آبشار در فصل زمستان بدون تجهيزات فني خطرناک بوده و توصيه نمي شود.


گزارش کامل برنامه به زودی درج میگردد.