شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

گزارش برنامه

صعود به قله های شورکچال و ملرد

1396/10/08 |یک روزه

سرپرست برنامه : آقای هادی ابراهیمیان

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهپیمایی متوسط

تعداد نفرات شرکت کننده : 36 نفر

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران –جاده فیروز کوه- منطقه سواد کوه – قبل از ورسک- روبروی ورودی روستای اوریم -راه شنی کنار معدن شن و ماسه -به سمت روستای شورکچال

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

شورکچال قله ای گنبندی (تپه ای - غیر صخره ای )و نیمه جنگلی است که در ارتفاعات سواد کوه مازندران و در البرز شرقی واقع است . این قله با ارتفاع حدود 3000 متر بر روی خط الراس زیبای اتابک به عباسعلی قرار دارد و نام خود را از روستایی که در زیر قله قرار دارد گرفته است . از فراز آن قلل نرو و عباسعلی در شمال و شمال شرق ، قله سرخنی در جنوب شرق و خط الراس ارفع در غرب و قلل سه شاخ و ورسه سر در جنوب غرب دیده میشود . پوشش گیاهی شامل مرتع در ابتدای راه و سپس درختچه ای ولیک ،ازگیل و زرشک و سرو کوهی و سایر انواع درختان کوهستانی بصورت غیر متراکم است وجه تسمیه آن به علت محل رویش گیاه شورک میباشد . ملرد قله ای زیبا و بکر با ارتفاع 2200 متر از از قلل رشته کوه البرز شرقی است و در نزدیکی قله عباسعلی قرار دارد .این قله زیبا در منطقه سوادکوه ،روستای کمرپشت واقع شده است . هر دو این قله ها بر روی خط الراسی قرار دارند که از قله معروف قرمگاه آغاز شده و به قله عباسعلی ختم میشود .

مدت زمان پیمایش برنامه

10 ساعت (با احتساب زمانهای استراحت)

شرح برنامه

 

با توجه به تکراری بودن برنامه ، گزارش درج نگردیده است . علاقه مندان میتوانند گزارش برنامه های مشابه  را از لینک های زیر زیر بخوانند .

 گزارش صعود به قله ملرد : http://club.dahasari.ir/climbing/report/388/1

گزارش صعود به قله شورکچال : http://club.dahasari.ir/climbing/report/199/1


توضیحات بیشتر :

روستای شورکچال از توابع بخش مرکزی شهرستان سوادکوه در استان مازندران بوده و در دهستان راستوپی قرار دارد. این روستا در جاده ی فیروزکوه و در نزدیکی روستای ورسک قرار دارد و جاده ی فرعی آن روبروی روستای اوریم می باشد و فاصله ی جاده اصلی تا روستای شورکچال 8 کیلومتر است.مکان زیارتی این روستا امامزاده حمزه نام دارد.دو شرکت نفت و مخابرات در این روستا قرار دارد. روستا دارای 45 خانوار و جمعیتی بالغ بر 180 نفر می باشد که ساکنین زمستانی آن 8 خانوار و جمعیت 18 نفر و در ایام بهار و تابستان میانگین جمعیت بین 20 تا 180 نفر است.

 روستای کمر پشت روستایی خوش آب و هوا و ییلاقی در 70 کیلومتری از شهرستان قائمشهر در شهرستان سوادکوه دارای آب و هوای کوهستانی با تابستان های بسیار خنک میباشد. غاربزرگ و تاریخی اسپهبد خورشید شاه و امامزاده عباسعلی (ع) در جنب این روستای زیبا و بکر میباشند. این روستای خوش ییلاق زادگاه بزرگ مردان زیادی که رتب بالای حکومتی را در دوران قبل و بعد انقلاب را کسب کرده اند میباشد. تمامی جمعیت خوش ییلاق کمرپشت که قریب به200 خانوار میباشند از یک خانواده بوده و همگی با هم فامیل بوده و هیچ غریبه ای در میانشان راه ندارد. همین موضوع موجب گردیده تا طبیعت این منطقه بسیار بکر و زیبا بوده و اهالی برای پاسداشت این زیبایی جلوی هرگونه تعرضی به جنگلهای بکر و چشمه های آب معدنی و مراتع ان را میگیرند . جالب است نام فامیل اهالی منحصر به خانواده های احمدی ، طهماسبی ،انوری ، قلی نژاد ،رضائی ، صابری . زاهدی ، زارعی ، نجار زاده ، فلاح میرزائی ، کاظمی و صادقی میباشد. از مکانهای دیدنی این روستا میتوان از کش زمین،جول کش زمین، عاروس دکته کر، کوهسره، سوته تلی، فک چال، گژدم سل، افرابن، کوتروک، هلی چال، کرسر، زین،لاب کمر، سوسل، گت سنگ، قلیزخوارن،پی دیم، چشمه سر ، سرکوه، جرسرکوه ، تلکا گردن، سپلک، قلسی، گت دره، ولشتی، بورسل، لیلم، چناربن، للارد و ونگ زن کمر را نام برد