شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

گزارش برنامه

صعود به قله سنگر(اوریم)

1396/08/26 |1 روزه

سرپرست برنامه : آقای هادی ابراهیمیان

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهپیمایی متوسط

تعداد نفرات شرکت کننده : 21 نفر

منطقه و نحوه دسترسی

مازندران - جاده فیروز کوه - منطقه سوادکوه - روستای اوریم

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

قله سنگر با 2700 متر ارتفاع در ناحیه کوهستانی منطقه سوادکوه از شمال به کوههای منطقه چرات و جنوب قله های سرخنی،عباسعلی وخره نرو و از غرب به قله بز کوش و از شرق به قله ارفع متصل می باشد قعله گردن از مهمترین دژهای ساخته شده در ایران باستان در این منطقه(اوریم) قرار دارد . این منطقه دارای چشمه های معدنی بسیاری میباشد که از ان جهت آب شرب روستا، آبیاری زمینهای کشاورزی پایین دست و سیراب نمودن دامها از آن استفاده میشود . برای صعود به قله سنگر اوریم بهترین و ساده ترین مسیر دست یابی از طریق جاده فیروزکوه بین شهر ورسک و منطقه سرخ آباد می باشد که بعد از رسیدن به روستا و تحمل 4ساعت کوهپیمایی میتوان به قله رسید. مناظر بسیار زیبا و گونه های متعدد پرندگان و حیوانات وحشی همانند قرقاول، کبک،کبوتر،دراج،تیکا، خرس،پلنگ،خوک وگرگ از خصوصیات زیستی و طبیعی منطقه میباشد.

آب و هوای منطقه در زمان اجرای برنامه

ابری

مدت زمان پیمایش برنامه

8 ساعت (با احتساب زمانهای استراحت)

شرح برنامه

با توجه به تکراری بودن برنامه ، گزارش درج نگردیده است . علاقه مندان میتوانند گزارش برنامه مشابه _ اجرا شده در تاریخ 1393/02/15 _ را از لینک زیر بخوانند .

http://club.dahasari.ir/climbing/report/222/1

نکات حائز اهمیت

قله سنگر (2700متر) قله سنگر در ناحیه کوهستانی منطقه سوادکوه از شمال به کوههای منطقه چرات و جنوب قله های سرخنی،عباسعلی وخرو نرو و از غرب به قله بز کوش و از شرق به قله ارفع متصل می باشد قعله گردن از مهمترین دژهای ساخته شده در ایران باستان در این منطقه(اوریم) قرار دارد . این منطقه دارای چشمه های معدنی بسیاری میباشد که از ان جهت آب شرب روستا، آبیاری زمین های کشاورزی پایین دست و سیرآب نمودن دام ها از آن استفاده میشود . مسیر صعود : برای صعود به قله سنگر اوریم بهترین و ساده ترین مسیر دست یابی از طریق جاده فیروزکوه بین شهر ورسک و منطقه سرخ آباد می باشد که بعد از رسیدن به روستا و تحمل 4 ساعت کوهپیمایی می توان به قله رسید. مناظر بسیار زیبا و گونه های متعدد پرندگان و حیوانات وحشی همانند قرقاول، کبک،کبوتر،دراج،تیکا، خرس،پلنگ،خوک وگرگ از خصوصیات زیستی و طبیعی منطقه میباشد. آب و هوا : تقریبا 50درصد از فصول سال دارای مه غلیظ می باشد که این خود باعث سرسبزی محیط بوده است . در پائیز و زمستان هوا بسیار سرد و با وزش باد توام و در بهار و تابستان معتدل و پایدار می باشد.