شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها| فروشگاه لوازم کوهنوردی داها| هواشناسی

گزارش برنامه

صعود به قله گوگلی

1396/08/12 |1 روز

سرپرست برنامه : اعلام می گردد

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهپیمایی متوسط(درجه C باشگاه)

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران-80 کیلومتری جنوب ساری ،ناحیه دودانگه- روستای پاجی

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

قله زیبا و صخره ای گوگلی به ارتفاع تقریبی 2800 متر در قسمت میانی خط الراس خرو نرو واقع گردیده است . این خط الراس منفرد و طولانی که از منطقه خطیر کوه در سوادکوه آغاز و در منطقه فینسک در پشتکوه سمنان به پایان می رسد(قسمت شرقی انتهای خط الراس وارد منطقه چهاردانگه شهرستان ساری می شود که در شمال آن کیاسر و در شرق آن بندبن و در جنوب آن روستای فینسک سمنان قرار دارد) یکی از زیباترین مناطق کوهستانی ایران می باشد که به صورت دیواره ای عظیم منطقه خشک سمنان را از استان مازندران جدا می سازد و مرز جغرافیایی این دو استان محسوب میشود این خط الراس که دارای ساختار صخره ای و دندانه ای میباشد_ که باعث گردیده که قلل بسیاری در آن صعود نشده باقی بماند_ در شرقی ترین قسمت رشته کوه البرز قرار گرفته و منطقه دودانگه شهرستان ساری را کاملا در زیر چتر54 کیلومتری خود قرار داده است.در غرب آن قله نرو با ارتفاع 3617 متر بلند ترین نقطه ای است که خودنمایی می کند و در وسط این خط الرأس قله گوگلی با ارتفاع 2800 متر قرار گرفته است و درشرقی ترین قسمت آن هم می توان از قله های تمام کوه2784متر و فینسک کوه2865 متر نام برد ..مسیر صعود شمالی به گوگلی سرشار از مناظر طبیعی زیبا ، رودخانه (اشک رود) و جنگلی است که تا به نزدیکی قله امتداد دارد میباشد . این مسیر یکی از راه های ارتباطی استان مازندران و سمنان در گذشته به شمار می رفت. واز طریق همین مسیر دامداران منطقه دودانگه خصوصا اهالی پاجی و میانا احشام خود را در فصل تابستان به مراتع سرسبز اوپرت در کوهپایه های جنوبی آن ، واقع در سمنان کوچ می دادند از فراز قله علاوه بر قلل روی خط الراس( نرو، تمام کوه و ...) قلل نیزه وا و نروا (حدود 3800 متر ) در جنوب شاهدژ و چهارنو (حدود 2800 متر )در شمال شرق و شرق دیده میشود .

آب و هوای منطقه در زمان اجرای برنامه

صبح : آفتابی ، سرد زمستانی -ظهر و عصر : وزش باد شدید /پاکوب برفی از ابتدای مسیر

مدت زمان پیمایش برنامه

7 ساعت (با احتساب کل زمانهای استراحت)

شرح برنامه

 

همنوردم:

بیا به خاطر همه آنچه که خدا عنایت کرده و ما را جزو مردمانی قرار داده که بتوانیم به واسطه دیدن نشانه های بیشتر, شکرش را بیشتر به جا آوریم در حفظ طبیعت کوشا باشیم. هرگز آرامش جانوران را برهم نزنیم که آنان پیش از ما ساکن طبیعت بوده اند.شاخه سالم درختان را نشکنیم و بر تنه آنها نشان و نوشته ای حک نکنیم. به خاطر داشته باشیم طبیعت ملک خصوصی کسی نیست و متعلق به همه جانداران ساکن درآن است.سرزمین من ! تنها دغدغه من برپا و برجا ماندن کوه, دره , دشت و رودهای توست.


توضیحات بیشتر :

از روستای پاجی به دو طریق میتوان قله را صعود نمود : 1- از منطقه میان رود روستای پاجی ، که در این مسیر باید از روی رودخانه اشک رود و سیل بندهای آن عبور کرد . و پس از طی دو ساعت به نقطه شروع مسیر 2 ({ منطقه موسوم به خاروندجینگاه} ) میپیوندد .

2- از روستای پاجی حدود 30 کیلومتر جاده ماشین رو خاکی مستقیما" به  منطقه موسوم به خروند جیگاه رسیده و این مسیر حدود دو ساعت از مسیر 1 کوتاهتر است .

3- با توجه به اینکه قله بر روی خط الراس غربی- شرقی نرو قرار گرفته است از مسیرهای شرق و غرب صعود منفرد ندارد از مسیر جنوب نیز با توجه به ارتفاع بالای مراتع اپرت و نزدیکی ارتفاع آنها به قله جنبه صعود ندارد .

در میانه راه صعود به قله منطقه "میان ویشه" قراردارد که  دارا ی  یک چشمه ی فصلی و سطحی هموار و سرسبز میباشد /. بعد از میان ویشه تراکم پوشش گیاهی کوهستان رو به افول میرود /  در زیر دهانه گوگلی منطقه صخره ای  قرار دارد که به دلیل پیچ و خم های کوتاه و زیاد به آن { چم چم یا چهل چم } می گویند

روستای پاجی :  روستای پاجی در 15 کیلومتری بخش مرکزی دودانگه واقع شده و از شهرستان ساری 80 کیلومتر فاصله دارد . در تقسیمات کشوری  جزء دهستان بنافت از بخش دودانگه شهرستان ساری می‌باشد و از شمال به مناطق جنگلی و رودخانه هشت رود و از جنوب به روستای میانا از شرق به جنگل و رشته کوههای البرز و از غرب به روستای جورجاده و جنگل نسوم منتهی می‌شود .از نظر اقلیمی با توجه به منطقه کوهستانی ، زمستانی  سرد و یخبندان و تابستانی معتدل و خنک دارد این روستای زیبا و جنگلی دارای 330 خانوار و 750 نفر جمعیت است که در فصل تابستان حدود 1800 نفر در آن سکونت دارند مساحت روستای پاجی 1300 هکتار می‌باشد که 1200 هکتار آن زمین‌های زراعی و مابقی مسکونی است .غالب اقوام ساکن در ساری به روایتی از نسل اسپهبد خورشید از حکمرانان محلی ساری می‌باشند که نام خانوادگی غالب در این روستا خورشیدی است.شغل اصلی مردم روستا دامپروری و کشاورزی می‌باشد دعمده محصولات کشاورزی پاجی برنج ، گندم ، جو و محصولات باغی سیاه ریشه مثل گردو ، فندق ، گیلاس و لوبیا ، پیاز و سیر نیز از دیگر محصولات پاجی است .
روستاهای پاجی و میانا که بعلت بهم پیوسته شدن به اختصار توسط مردم محلی
پاجمیانا خوانده شده و توسط بازدیدکنندگان ناآشنا بعنوان یک روستا شناخته میشود در واقع دو روستای کاملا مجزی با تشکیلات کاملا مجزی میباشتد که در استان مازندران و در مرز استان سمنان و در جوار رشته کوههای البرز قرار داشته که به خاطر داشتن طبیعت بکر خود پذیرای مردم طبیعت دوست میباشد . رشته کوههای البرز مانند یک دیوار بزرگ از این دو روستامراقبت کرده و آنهارا مانند دو نگین یک انگشتر در آغوش گرفته است ساکنین پاجی اغلب کشاورز بوده و در شرکت چوب فریم در سنگده نیز مشغول کار می‌باشند.
برخی اماکن دیدنی روستای پاجی به این قرار است:
1- رودخانه اَشِک:  رودخانه اشک که به رودخانه چهل چشمه مشهور است  با چندین شعب از رشته کوه های البرزو  چشمه‌های پرآب دامنه جنگلی کوه گوگلی سرچشمه می گیرد و دارای آب بسیار زلال به مانند اشک چشم که (شاید به همین دلیل آنرا اشک نامیده اند) از زیر درختان انبوه و سر به فلک کشیده جاری می گردد به دلیل چشم انداز بسیار زیبای رودخانه، مسافران زیادی به این مکان عزیمت می‌کنند. دارای ماهی قزل آلا خال قرمز بوده است که متاسفانه در حال انقراض می باشد
2- شهر قدیمی اراد یا ارات که در زیر خروارها خاک دفن شده است. بنا به قولی مردم پاجی در گذشته در این شهر زندگی می‌کردند.
3- کوه زیبای گوگلی که در قسمت جنوب شرقی روستا واقع شده است و یکی از راه‌های ارتباطی استان مازندران و سمنان در گذشته به شمار می‌رفت. از طریق همین مسیر دامداران منطقه دودانگه خصوصا اهالی پاجی و میانا احشام خودشان را در فصل تابستان به مراتع سرسبز اوپرت کوچ می‌دهند.
4- آسیاب‌ها و دنگ‌های آبی که در حاشیه رودخانه اشک واقع شده اند. در حال حاضر آثار ناچیزی از آنها باقی مانده است. نام بعضی از آنها عبارت است از : دمی اسیو ، حاج الیاس اسیو ، رمضون سلمانی اسیو یا میون اسیو ، آقا دایی اسیو ، ببوگل اودنگ ، آقا دایی اودنگ و ... .
5- تپه‌های سرسبز و جنگلی که اطراف روستا را احاطه کرده اند. نام بعضی از تپه‌ها عبارتند از : دوارسره ، سی ، سی تلار ، عصب کش ، تپه سر و ... .
6- آب‌های معدنی :
الف - آب معدنی مدخل یا مرخل ؛ این چشمه بین روستای پاجی و جورجاده در حاشیه رودخانه میانرو واقع شده است.
ب-  آب معدنی فک چال ، این چشمه در مسیر کوه گوگلی قرار دارد.

7- اماکن زیارتی:
الف - امامزاده اسماعیل و امامزاده علی که در خرابه‌های شهر اراد در دل جنگل‌های انبوه واقع شده اند.
ب - چهل دختر

 

ابزار، تجهیزات و لوازم مورد استفاده

تجهیزات ویژه برنامه یک روزه ( کفش کوهپیمایی مناسب، کوله یک روزه، باتوم(چوب دست کوهنوردی)،لباس مناسب فصل، 2وعده غذایی(صبحانه و ناهار)و...