شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

گزارش برنامه

صعود به قله سفید کوه

1396/08/05 |1 روز

سرپرست برنامه : آقای هادی ابراهیمیان

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : عمومی(کوهپیمایی سبک)

تعداد نفرات شرکت کننده : 41 نفر

منطقه و نحوه دسترسی

90 کیلومتری جنوب ساری (جاده کیاسر) - بخش چهاردانگه - دهستان پشتکوه - روستای کلکنار

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

: منطقه قله سفیدکوه به ارتفاع تقریبی 2620متر در ناحیه البرز شرقی از قلل تپه ای و غیر صخره ای استان مازندران بوده و یکی از قلل مهم بخش چهاردانگه شهرستان ساری می باشد. مسیر شمالی آن از روستای کلکنار صعود می شود، این روستا مبدأصعود به قله چهارنو با 2881 متر ارتفاع نیز می باشد. پیمایش این مسیر در صعودهای تابستانه، سبک و در صعودهای زمستانه متوسط میباشد، مسیر غربی قله که نسبت به مسیر شمالی کوتاه تر و ساده تر است از طریق جاده روستای عالی کلا قابل دسترسی است این روستا مبدأ صعود به قله شاهدژ با بلندایی نزدیک به 2803 متر نیز می باشد. مسیر دسترسی به قله پوشیده از مراتع زیبا و چشم نواز بوده و از روی قله میتوان قله های شاهدژ را در غرب و چهارنو را از جنوب مشاهده کرد. از گیاهان دارویی کلکنار می توان به آویشن،گل گاو زبان و گلپر اشاره کرد.

آب و هوای منطقه در زمان اجرای برنامه

صاف و آفتابی، گاهی با وزش تند باد همراه با مه شدید در طول مسیر

مدت زمان پیمایش برنامه

8 ساعت (با احتساب زمانهای استراحت)

شرح برنامه

با توجه به تکراری بودن برنامه گزارش درج نمیگردد ، علاقه مندان میتوانند گزارش برنامه مشابه را از لینک زیر مطالعه نمایند

http://club.dahasari.ir/climbing/report/313/1

 


توضیحات بیشتر :

روستای کل کنار :

کلکنار، روستایی است از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران ایران. این روستا در دهستان پشتکوه قرار داشته آویشن روستای کلکنار که در بخش چهاردانگه ساری واقع می باشد. از خواص دارویی قابل توجه ای برخوردار است که سالانه در ایام برداشت مورد توجه علاقه مندان از سراسر کشور می باشد. روستای کلکنار در ۹۰ کیلومتری جنوب شهر ساری در دهستان پشتکوه چهاردانگه واقع شده است. تابستانی معتدل و زمستانی بسیار سرد دارد. یکی از ویژگی های روستای کلکنار داشتن آب فراوان و چراگاه های وسیع می باشد. شغل عمده مردم این روستا دامداری بوده و فصل پاییز و زمستان را در روستا های دیگر به خصوص روستاهای اطراف ساری می گذرانند و فصل تابستان به علت آب و هوای مناسب در کلکنار ساکن می شوند. چشمه های روستای کلکنار-ساری چشمه پیت پل ( Pitpol ). در ضلع جنوب غربی روستای کلکنار واقع است. این چشمه شکل خاصی داشته بطوریکه گرچه یک چشمه میباشد اما از چند روزنه و چشم مختلف آب آن تراوش می نماید. پرچشمه ( یا هفت چشمه ) ( Parcheshmeh ) در ضلع جنوب غربی روستای کلکنار و در قسمت پشت روستای عالیکلاء واقع شده است کندس بن . در مسیر راه فرعی روستای کلکنار به عالیکلاء واقع شده که متوسط آبدهی این پشمه حدود 3 تا 4 لیتر میباشد. چشمه مرز بن ( Marez Bon ) . این چشمه در واقع به چشمه کندس بن ( Kondes Bon ) متصل می باشد. اسامی دیگر چشمه در گویش مردم منطقه مانند بابو یا ببو نیز بکار میرود! چشمه نوک ( یا نوک چشمه ) ( Nuk cheshmeh ) که در حوالی روستای تلمادره قرار دارد. قنبر چشمه ( Ghanber cheshmeh ) . در ضلع شرقی کلکنار و پشت روستای تلمادره واقع شده است. چشمه استار زمین ( Estarzamin ) ( اسماعیل زمین ؛ اسمال زمین هم نامیده میشود ) آب این چشمه از طریق لوله کشی به روستای تلمادره انتقال یافته است. چشمه کاره بند ( Kareband ) ؛ ( یا کره بند Korreband ) . چشمه دشتک ( Dashtek ) . در واقع دو چشمه بوده که با ایجاد لوله کشی برای آب شرب روستای کلکنار مورد استفاده قرار گرفته است. چشمه واتک چال ( Vatek Chall ) که در مرتعی به همین نام واقع شده است . چشمه لتر چشمه بالا ( Later Cheshmeh ) واقع در مرتع معروف به ورزا خاسه ( Verzakhaseh ) چشمه لترچشمه پایین (Later Cheshmeh ) واقع در مرتع معروف به ورزا خاسه ( Verzakhaseh ) چشمه ونه بن ؛ یا ؛ ون بن ( Vane Bon / Van Bon ) آب این چشمه هم از طریق شبکه لوله کشی به روستای کلکنار منتقل و به مصرف شرب اهالی میرسد. در واقع تامین آب شرب روستای کلکنار از طریق دو چشمه میباشد. چشمه شکر چشمه دره ( Shakar Cheshmeh Darreh ) این چشمه کنار دره ونه ) ون ) بن واقع شده و از آب بسیار سرد و برّایی برخوردار است. چشمه استل بن ( Estell Bon ) که به ناشت ( Nasht ) هم معروف است. چشمه پایین لسان ( Paeen Lesan ) که آب معدنی است. و تعداد سه – چهار چشمه ریز و درشت نیز در داخل و حاشیه محل نیز ( علاوه بر چشمه های نامبرده ) وجود دارد.

وجه تسميه كلكنار:

به علت چراگاه هاي فراوان و داشتن آب و هواي بسيار مطبوع دامداران براي چراه دام به اين مكان مي آمدند و كم كم در اين مكان مقيم شدند و روستايي را به وجود آوردند كه به آن گله كنار مي گفتند . اين نام به مرور زمان و سادگي تلفظ به كلكنار تغيير پيدا نمود.


منابع آبی روستای کلکنار از بیش از 10چشمه در اطراف روستا از طریق لوله کشی برای آب شرب روستا تأمین می شود، کلکنار مبدأ صعود به سفیدکوه از توابع دهستان پشتکوه می باشد دارای تابستانی معتدل و زمستانی بسیار سرد است، شغل عمده مردم روستا دامداریست و فصل پاییز و زمستان رادر روستاهای دیگر بخصوص روستاهای اطراف ساری می گذرانند، روستای تلمادره در حدود یک فرسخی ضلع شرقی( 30 کیلومتری جنوب شرقی کیاسر)کلکنار قرار دارد، چهاردانگه یکی از بخش های شش گانه شهرستان ساری در استان مازندران در شمال ایران است شهر کیاسر مرکز این بخش است این بخش دارای یک شهرک صنعتی است و کارخانه مازند سیکلت در آن فعال می باشد.

منطقه گردشگری را در چهاردانگه ساری باید دید:

1- دریاچه زیبای باداب سورت در دهستان پشت کوه

2- دریاچه میانشه در دهستان گرماب

3- دریاچه الندان در دهستان چهاردانگه