شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

گزارش برنامه

صعود به قله ملرد

1395/10/10 |1روزه

سرپرست برنامه : آقای هادی ابراهیمیان

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهپیمایی سبک

تعداد نفرات شرکت کننده : 23 نفر

تهیه کننده گزارش : حرمت یوسفیان

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران-منطقه سوادکوه-روستای کمرپشت

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

قله زیبا و بی نهایت بکر ملرد با ارتفاع 2200 متر از از قلل رشته کوه البرز شرقی است .این قله زیبا در منطقه سوادکوه ،روستای کمرپشت واقع شده است .

آب و هوای منطقه در زمان اجرای برنامه

صاف و آفتابی و نسبتا گرم /وزش باد ملایم

مدت زمان پیمایش برنامه

7/5 ساعت با احتساب کل زمان استراحت

شرح برنامه

به نام خالق کوهستان

تقویم برنامه  زمستانه  داها را از سر گرفتیم و صبح جمعه ,دهم دیماه  را با برنامه صعود به قله ملرد  آغاز کردیم.ساعت 6:15 با گروهی متشکل از 23 نفر از ساری به سمت روستای کمر پشت حرکت کردیم.برای خرید دوستان توقف کوتاهی در زیرآب داشتیم. بعد از پادگان دوآب و ورودی خطیر کوه از سمت چپ ,بعد از عبور از پل , وارد جاده خاکی شده و از جاده پرپیچ و خم گذشتیم .غار اسپهبد خورشید نیز در سمت چپ قابل مشاهده بود.

بعد از طی 7 کیلومتر  جاده خاکی و عبور از کنار آرامگاه چناربن اول روستا ,ساعت 8:30 به  روستای کمر پشت رسیدیم. روستایی که بلندترین ییلاق منطقه با طبیبعتی دل انگیز می باشد.که به پاریس سوادکوه معروف است.کمر پشت مرکب از دو کلمه کمر به معنی میانه و پشت به معنی پناه بوده است.و مفهوم کلی آن یعنی قومی که به میانه  کوه پناهنده شده اند. در انتهای روستا از ماشین پیاده شده و ساعت 8:45 پیمایش خود را در صبح زمستانی   شروع کردیم. کمی بالاتر از روستا در ابتدای جنگل متوقف شدیم و بعد از سلام و معارفه اعضا و توضیحات سرپرست محترم برنامه به  پیمایش خود از  ضلع شمالی و از میان جنگل و پاکوب نامشخص از سر گرفتیم .بعد از صرف صبحانه و عبور از کنار  کلبه های ابتدای جنگل, کم کم از منطقه جنگلی خارج شده و در مسیری با شیب بیشتر  قرار گرفتیم.در تمام طول مسیر قله ارفع در پشت سرمان و قله عباسعلی در سمت چپ مان نمایان بودند .

دومین ماه زمستان بود اما نه از برف نه از باد از سوز و سرما خبری بود .روز آفتابی و نسبتا گرمی بود.

از کنار کلبه ای نزدیک یال اصلی قله گذشتیم و کم کم قله شورکچال و لمرد نمایان گشتند. وزش باد نسبتا  ملایم و سردی آغاز گشت که درواقع بیانگر نزدیک شدن به قله بود.

روی خط الراس قرارگرفتیم خط الراسی که از سرخنی آغاز گذشته و به قله عباسعلی می رسد و قله لمرد نیز بر روی این خط الراس قرار دارد. در حالی که عقربه های ساعت  13:00 را اعلام می کردند به قله لمرد رسیدیم.

مناظر اطراف از روی این خط الراس  بسیار زیبا و اغواگرو بودند. از بلندای قله لمرد قله نرو با خط الراس دندانه ای ایش در شرق , قله هیکو ونیزه وا در جنوب شرقی از طرفی دیگر قله سرخنی و قدمگاه در جنوب, , اتابک در جنوب غربی و قله تلمه سنگ و قله  ارفع کوه و خط الراس زیبای آن در شمال  چشم اندازهای زیبای اطراف مان بودند.سرمست و مسحور از تماشای آن همه زیبایی ,بعد از اجرای مراسم قله و ثبت لحظات صعود در قاب تصویر راه بازگشت در پیش گرفتیم.

بعد از صرف ناهار به سمت روستا حرکت کردیم و ساعت 16:30به کنار ماشین رسیدیم.بعد از سپری کردن روزی در دامان پر مهر طبیعت و کوه ,ساعت 18:30 به ساری بازگشتیم.

اعضاء شرکت کننده در برنامه :

خانم ها : زیبا سعیدی ,فاطمه ذو الفقاری,خدیجه ذوالفقاری,مهلا ذوالفقاری,امینه قاضی زاده ,افسانه ربیعی,مریم قربانی,الهام خلیلی,آتوسا زرین بال,حرمت یوسفیان

آقایان : هادی ابراهیمیان(سرپرست) , علی میرشفیعی ,حجت رستمی ,مهدی حسینیان, محمدرضا اریمی ,مصطفی مجتهدزاده,امیرحسین مجتهدزاده ,مسلم برنجی,رحیم متحد,پویا آتش زبان ,نقی اخوتیان

 

همنوردم :

می گویند کوه ترجمان زندگی است. در کوه زندگی از جنسی است که اکنون بسیاری از ما با تکنولوژی زدگی و شهری شدن فراموشش کرده ایم. زندگی سرشار از طبیعت. طبیعتی که قرن ها مادر ما بود و حتی اکنون هم می توانیم در آغوشش آرامش را دریابیم. پس می خواهم بگویم کوه خود زندگی است و نه فقط ترجمه ای از آن! در پاکیزگی و حفظ آن کوشا باشیم.