شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

گزارش برنامه

صعود به قله اروان بیگ

1393/11/17 |1 روز

سرپرست برنامه : آقای سورج امانی

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهپیمایی متوسط(درجه C باشگاه)

تعداد نفرات شرکت کننده : 14 نفر

تهیه کننده گزارش : الهه توکلی

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

قله اروان بیگ به ارتفاع 2800 متر از قلل تپه ای البرز شرقی بوده و از قلل مهم منطقه فیروز کوه محسوب میشود . موقعیت جغرافیایی منطقه (شمال: چپ دره، جنوب: گدوک، شرق: جاده اصلی فیروز کوه، غرب: کتالون) میباشد و از فراز قله ، خط الراس ارفع در غرب - دماوند ، پاشوره و خط الراس دو برار در در جنوب غرب، در شمال شرق قدمگاه و سرخیل دیده میشودو قلل قدمگاه، اتابک و نرو در شمال شرق و چشم اندازی زیبا از منطقه فیروزکوه در جنوب دیده میشود .نقطه شروع صعود از پلیس راه گدوک به ارتفاع 2200متر میباشد . روستای گدوک نخستین بخشی از استان مازندران است که مسافران با طی جادهٔ فیروزکوه، از تهران به آن‌جا می‌رسند. این منطقه بلندترین بخش این مسیر می‌باشد، و در اغلب مواقع سال، برف‌گیر و سرد است گدوک منطقه‌ای کوهستانی و قدیمی است و به خاطر قرار داشتن در ارتفاع در تابستان نیز خنک است و حتی مدتها بعد از بهار نیز نشست برف در این محل نمایان است. دارای تونل‌های متعددی است ودر واقع چیز دیگری که این منطقه بدان شهرت دارد یکی از تونل‌ها است که بسیار طویل است و به "تونل گدوک" مشهور است وساخت آن به دوران رضا شاه بر می‌گردد

آب و هوای منطقه در زمان اجرای برنامه

صاف آفتابی - سرد

مدت زمان پیمایش برنامه

3 ساعت (با کسر زمانهای کلی استراحت)

شرح برنامه

جمعه هفدهم بهمن ماه را با برنامه صعود به قله اروان بیگ آغاز کردیم. طبق تقویم باشگاه مقرر بود در این روز  قله بزگوش (سوادکوه - ورسک)  صعود گردد اما به علت مشکل پیش آمده برای سرپرست برنامه فوق ، منطقه برنامه به سمت گدوک  تغییر یافت و برنامه صعود به قله اروان بیگ (از برنامه های معوقه باشگاه ) در دستور کار قرار گرفت .

ساعت 5.00   با جمعی متشکل از 14 نفر از ساری_ باشگاه کوهنوردی داها به سمت جاده فیروز کوه  حرکت کردیم. کمی بعد از زیرآب در کنار پمپ بنزین توقف کوتاهی برای خرید و صرف چای داشتیم { این مکان دارای سرویس بهداشتی (در پمپ بنزین ) نانوایی، سوپر مارکت ، آبجوش و چای میباشد } سپس مسیر را ادامه داده از جاده پر پیچ و خم فیروز کوه و تونلهای متعدد گذشته و با رسیدن به منطقه گدوک ، در ساعت 8 مقابل پلیس راه از ماشین پیاده شدیم . به محض پیاده شدن سرمای صبح گاهی با وزش باد بر ما هجوم می آورد gps ارتفاع را 2200 متر نشان میدهد . (در این مکان پایگاه هلال احمر و در سوی دیگر جاده پایگاه اورژانس115 قرار دارد . همچنین دارای سوپرمارکت ، ایستگاه فروش آش و دوغ معروف گدوک ، سرویس بهداشتی  میباشد . که فروشگاهها در این ساعت بسته اند . ) گتر ها را میبندیم و در ساعت 8.15 در صفی منظم به آن سوی جاده میرویم . صعود را پس از خوشامدگویی سرپرست و معرفی نفرات آغاز میکنیم .

پاکوب خیلی مشخص نیست اما شیب مسیر راهنمای خوبی است ، منطقه عملا" فاقد پوشش گیاهی است جز چند درخت ارس(سرو کوهی) و کمی گون ، چیز دیگری دیده نمیشود . هوا صاف و آفتابی اما سرد ، . گهگداری با وزش باد همراه است . اینجا هم مانند سایر نقاط کوهستانی بر خلاف سالهای پیش  فاقد برف است که در این فصل بسیار باعث تعجب است . کم کم بر شیب مسیر افزوده میشود ونیاز به  نفس های عمیق بیشتر حس میشود ، ساعت 9 در ارتفاع 2500 متری توقف کرده و در کنار تک درختی صبحانه صرف میکنبم ، پس از نیم ساعت مجددا مسیر را در پیش گرفته و با توجه به توان اعضا بر سرعت قدمها میافزاییم  از پایین گروه دیگری که صعود را آغاز کرده اند دیده میشود . کم کم قله پدیدار میشود ، در ساعت 10.25 پا بر قله اروان بیگ میگذاریم و کنار سنگ چین آن استراحت میکنیم . از فراز قله مناظر زیبایی قابل رویت است در غرب خط الراس ارفع ، در جنوب غرب دماوند ، پاشوره  و خط الراس دو برار ، در شمال شرق قدمگاه و سرخیل دیده میشود . در جنوب غرب در دشت پایین روستای کتالون و کارخانه سیمان فیروزکوه دیده میشود و منظره زیبایی از دشت فیروز کوه پیداست . مراسم قله را به جای آورده عکس گرفته و ساعت 11 رو به پایین میرویم پس از یک ساعت پیمایش به فاصله اندکی از جاده در فضای مناسبی دور از باد ناهار خورده و پس از نیم ساعت به سوی پلیس راه حرکت میکنبم در ساعت 12.45 به پلیس راه رسیده و کمی برای خرید دوغ و آش نوقف میکنیم . پس از یک ربع سوار ماشین شده و در ساعت 3.00  پس از گذراندن روزی زیبا در کوهستان اروان بیگ به ساری بازمیگردیم .

اسامی افراد شرکت کننده:

آقایان: اسماعیل مهدوی، مرتضی مصفا، میثم خلیلی، محمدرضا اریمی، نیما عظیمی، ابراهیم کاکویی، امیری، ساداتی، مهدی زاهدی

خانم ها: الهه توکلی، نجمه حیدری، سحر کاظمیان، سمیه رئیسی