شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

باشگاه کوهنوردی داها

چرا ماهیچه ها در اثر تمرین دم می کنند !!!

چرا ماهیچه ها در اثر تمرین دم می کنند !!!

سه دلیل احتمالی برای اینکه چرا ماهیچه ها در اثر تمرین دم می کنند وجود دارد. اول ، اسید لاکتیک تولید شده در بازوها ، دوم: انقباض عضلات و سوم:  جمع شدن زیاد خون در بازوها.

سه راه برای اجتناب از دم کردن ماهیچه ها وجود دارد:

الف) تکنیک حرکت مداوم و پیوسته انگشتان. بر اساس یک تئوری، دم کردن ساعد نتیجه انقباض کانسنتریک طولانی مدت برای گرفتن گیره هاست. یک راه اجتناب از آن، تکنیک حرکت مداوم و پیوسته انگشتان است. انجام این کار حتی برای چند ثانیه، موجب شل شدن عضلات منقباض و افزایش گردش خون می شود. انجام این حرکت به این معنی است که برای چند لحظه تنها یک دست باید کل وزن بدن را تحمل کند. وقتی هر دو دست شما درگیر گرفتن گیره باشد چرخش خون در هر دو ساعد ضعیف است. به یاد داشته باشید که وقتی ماهیچه زیر فشاری برابر 50 درصد فشار ماکزیمم قرار می گیرد گردش خون در آن کاملا متوقف می شود. شما نیز احتمالا همچون همه سنگنوردان نخبه، این تکنیک را پیش از  این نا آگاهانه انجام داده­اید، ولی اکنون آن را به خاطر بسپرید و از آن به نحو موثر استفاده کنید.

ب) دستها را بالای سر ببرید و انگشتانتان را باز و بسته کنید. اغلب بلافاصله پس از اتمام مسیر در ساعدهایتان احساس دم شدید دارید. برای فرستادن خون بدون اکسیژن به سمت قلب باید دستها را بالای سرتان بگیرید و آنها را به دیوار تکیه دهید. با این کار به افزایش جریان خون به سمت پایین کمک می کنید. زمانی که به این کار اختصاص می دهید به خودتان و میزان پمپاژ خونتان بستگی دارد. یک ر اه دیگر برای افزایش گردش خون باز و بسته کردن سریع انگشتان است.

پ) دویدن- رقیق کردن و پاکسازی خون از اسید لاکتیک. به محض اینکه اسید لاکتیک در ساعدتان تولید شد باید به سرعت برای خارج کردن آن از خون اقدام کنید. یک راه انجام این کار افزایش پمپاژ خون از طریق به فعالیت واداشتن سایر ماهیچه های بزرگ بدن است. این کار موجب می شود اسید لاکتیک تولید شده در ماهیچه های سراسر بدن پخش شود و تمرکز آن در ماهیچه های ساعد کمتر شود. از انجام دهید گذشته همانطور که ممکن است بدانید جگر شما نقش تصفیه کننده را در بدن بر عهده دارد و اسید لاکتیک و سایر مواد مضر را به مواد لازم برای تامین انرژی بدن تبدیل می کند. گردش خون سریعتر در جگر باعث می شود که میزان اسید لاکتیک خون سریعتر کاهش یابد. در کل، بیشتر اسید لاکتیک تولید شده در ساعد پس از گذشت دو ساعت از بین می رود ولی با انجام این کار می توانید این زمان را نصف کنید. 

اسید لاکتیک چیست و چطور ایجاد می شود؟

به طور خلاصه می توان گفت وقتی اکسیژن موجود در خون کافی نباشد اسید لاکتیک تولید می شود. تولید این ماده نتیجه فرایند تولید انرژی در ماهیچه بدون وجود اکسیژن است. یکی از دلایل کمبود اکسیژن در خون انقباض عضلات است که موجب بسته شدن مویرگهای حامل اکسیژن میشود. گفته می شود در صورتی که ماهیچه ناچار به تحمل فشاری به اندازه نیمی از قدرت ماکزیمم آن باشد، همه مویرگهای آن بسته می شود. اعمال فشار کمتر موجب باز شدن تدریجی این مویرگها و ادامه جریان خون خواهد شد. وقتی فشار کمتر یا در حد 20 درصد فشار ماکزیمم است، این مویرگها کم و بیش پر خواهند بود.

یک عامل دیگر فاصله زمانی درگیر شدن ماهیچه است. اگر به ماهیچه درگیر هر چند ثانیه یک بار استراحت داده شود اسید لاکتیک در آن تولید نمی شود. رسیدن خون تازه دارای اکسیژن به ماهیچه موجب تولید انرژی با استفاده از ATP خواهد شد که یک منبع تولید انرژی برای فعالیت های کمتر از پنج ثانیه است. انقباض بیش از پنج ثانیه یا انقباض مداوم با استراحت کم به معنی آغاز به کار سیستم اسید لاکتیک برای تولید انرژی در غیاب اکسیژن است.

وجود خون خیلی زیاد در ساعدها بیش از اینکه فایده داشته باشد، محدودیت ایجاد می کند. به این دلیل که مویرگهای ساعد باید این خون را جابجا کنند. در این حالت سیاهرگی که خون را به قلب برمی گرداند قادر به انتفال همه خون اضافی نخواهد بود و مویرگها به ناچار باید فشار زیادی را تحمل کنند. این حالت بعد از صعود و پس از پایین آوردن بازوها رخ می دهد. در این حالت خون تازه به راحتی به ساعد پمپ می شود ولی برگشت کند آن موجب دم کردن ماهیچه می شود.