شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

باشگاه کوهنوردی داها

داروی استازلامید در کوهنوردی

داروی استازلامید در کوهنوردی

انجمن پزشکی کوهستان ایران: مطلب ذیل را در وبلاگی یافتم و به نقل از آن نیز در یکی دیگر از وبلاگ ها درج شده بود. می دانیم و باید یاد بگیریم که باید برای اظهار نظر علمی، دلیل علمی(با ذکر منبع) آورد و یا اینکه بجای اظهار نظر آنرا به صاحب نظران آن سپرد:

ابتدا مطلب ذیل را از وبلاگ مورد نظر  مطالعه کنید:

یکی از مهلک ترین اشتباهات رایج در بین کوهنوردان (بخصوص کوهنوردانی که این رشته را بصورت کلاسیک و تجربی دنبال کرده و علاقه ای به یادگیری اصولی و علمی آن ندارند) همین نامیدن قرص استازولامید به قرص ارتفاع است! با شنیدن این کلمه شخصِ بی اطلاع، گمان می کند همان طور که وقتی سردرد داریم قرص سردرد می خوریم و سردردمان خوب می شود پس وقتی ارتفاع زده شدیم می توانیم با خوردن قرص ارتفاع مشکل را حل کنیم! اما این کار به شدت جان شخص را به خطر می اندازد.
در واقع این قرص در بهتر شدن هم هوایی و جلوگیری از ارتفاع زدگی اثر مثبت دارد اما اثر آن به هیچوجه درمانی نبوده و صرفا جهت پیشگیری است.
این قرص برای شما بودن در ارتفاع مصنوعی را شبیه سازی می کند، در واقع قرص استازولامید با کنترل آنزیم کربنیک آنهیدراز و جلوگیری از اسیدوز متابولیک در بدن، بدن شما را در شرایطی قرار می دهد که انگار چند صد تا چند هزار متر ارتفاع گرفته اید. بنابراین کوهنوردان در شرایط خاص که مجبورند به سرعت و بدون گذراندن سیکل هم هوایی ارتفاع بگیرند ۲۴ تا ۷۲ ساعت (بسته به سرعت ارتفاع گیری و میزان اکسیژن گیری شخص) قبل از رفتن به ارتفاع قرص یا قرص های استازولامید را مصرف می کنند. این روش مصرف قرص استازولامید (که تنها روش صحیح مصرف آن است) چند روز قبل از رفتن به ارتفاع بدن کوهنورد را در شرایط ارتفاع قرار می دهد.
مثال:
فرض کنید ارتفاع شهر محل زندگیتان ۱۰۰۰ متر است و سه روز بعد شما قصد صعود قله دماوند را دارید، اگر امروز یک قرص استازولامید بخورید به زبان ساده بدن شما خود را در حدود ۴۰۰۰ متر حس کرده و در این ارتفاع مصنوعی بدنتان شروع به هم هوایی می کند. پس وقتی سه روز بعد به ارتفاع ۵۰۰۰ متر می روید سریعتر هم هوا می شوید.
حال اگر به یک شخص ارتفاع زده در ارتفاع ۴۰۰۰ متر قرص استازولامید بدهید انگار او را یکباره به ۶۰۰۰ و ۷۰۰۰ متر برده اید و این چیزی نیست جز تلاش برای کشتن وی!

فراموش نکنیم تنها راه درمان ارتفاع زدگی کم کردن ارتفاع است و بس

چند اشکال در این مطلب وجود دارد:

۱- داروی استازولامید نه تنها در پیشگیری بلکه در درمان بیماری ارتفاع نیز استفاده می شود. اگر فردی علائم خفیف یا متوسط AMS یا بیماری حاد ارتفاع را دارد می تواند از قرص استازولامید با احتیاط استفاده کند و این برخلاف گفته: این چیزی نیست جز تلاش برای کشتن وی!

۲- قرص استازولامید با مهار آنزیم کربنیک انهیدراز و با دفع بیکربنات از کلیه ها باعث اسیدوز متابولیک می شود و این اسیدوز متابولیک مرکز تنفس در مغز را تحریک به تنفس بیشتر و هم هوایی بیشتر می کند و فرد با تنفش بیشتر اکسیژن گیری بیشتری خواهد داشت و این مطلب نیز برخلاف نوشته بالاست که گفته: در واقع قرص استازولامید با کنترل آنزیم کربنیک آنهیدراز و جلوگیری از اسیدوز متابولیک در بدن

۳- قرص استازولامید به ناگهان فرد را وارد شرایط رتفاع بالا نمی کند بلکه از ۲ تا ۱۲ ساعت بسته به شرایط بیمار طول می کشد تا اثرات خود را در بیمار نشان دهد و این نیز برخلاف گفته بالا می باشد: انگار او را یکباره به ۶۰۰۰ و ۷۰۰۰ متر برده اید و این چیزی نیست جز تلاش برای کشتن وی!

البته جمله ای کاملا علمی در پایان نیز آمده (که جای تقدیر دارد) و آن این است: فراموش نکنیم تنها راه درمان ارتفاع زدگی کم کردن ارتفاع است و بس

در اینجا علاقمندان به طب ارتفاع و پزشکی کوهستان را توصیه به مطالعه بیشتر مطالب علمی مینماییم.