شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

باشگاه کوهنوردی داها

نتیجه دویدن و کوهنوردی آرام و طولانی

نتیجه دویدن و کوهنوردی آرام و طولانی
برای دستیابی به تندرستی و نشاط راهی دلپذیرتر از دویدن و کوهپیمایی آرام و طولانی در پارک ها و تپه ها و کوه های نزدیک منطقه مسکونی وجود ندارد و هزینه زیادی برای چنین ورزشی لازم نیست. از طرفی محیط های طبیعی و پر از درخت و آب چه در کوه ها و چه در تپه ها قطعا بر روی تمام ارکانهای بدن (جسم و روح انسان) جهت کار و فعالیت بیشتر و خستگی کمتر تاثیر مطلوب دارد.
 
به منظور حداکثر بهره برداری از این ویژگی خود باید تمرینات دویدن یا کوه پیمایی را به طور منظم انجام دهیم در غیر این صورت بدین مقصود نخواهیم رسید. برای دویدن و کوه پیمایی آرام و طولانی مواد زیر ضروری است:
 
1. انتخاب فضای مناسب: پارکها و کوه های اطراف محل سکونت که خیلی راحت در دسترس باشد. خوشبختانه کسانی که در شهرهای بزرگی مانند تهران و … که به کوهستان نزدیک اند می توانند به آسانی از آن استفاده کنند.
 
2. انتخاب زمان ورزش: پزشکان ورزشی در کشورهای پیشرفته نظر دارند که بهترین زمان برای ورزش بعد از ظهر هاست و پس از غذای سبک و به موقع و بین ساعات 3 تا 7 می باشد. البته نباید فراموش کرد که در شهرهایی مانند تهران این برنامه خطرناک است چون هوای آلوده و دود به ناسلامتی بیشتر کمک می کند.
 
نتیجه دویدن و کوهنوردی آرام و طولانی
 
بهبود اعمال عصبی و روانی
تحقیقات و مطالعات طب ورزشی نشان میدهد دویدنهای منظم و راهپیمایی در کوهستان انتقال اکسیژن را از ششها به تمام نقاط تحتانی بدن تسهیل کرده و از اینرو به طور موثری بر روی عملکرد دماغی اثر میگذارد.
 
افزایش بافت استخوانی به عقیده ارتوپدها
استخوان بندی انسان پیوسته تحت تاثیر عمل سلولهایی است که بافت استخوانی می سازند یا تخریب می کنند. تنفس حاصل از دویدن یا کوهنوردی ارام و طولانی حرکات لازم را به منظور حفظ رابطه موجود بین فرایندهای ساخت و تخریب بافت استخوانی ایجاد می کند به علاوه تراکم بافت اسخوانی افرادی که حداقل 30 دقیقه میدوند یا راههای کوهستانی را به مدت چند ساعت ارام می پیمایند 30 تا 40 درصد بیشتر از افرادی است که با این ورزش های دست یافتنی آسان نمی پردازند.
 
افزایش طول عمر
دکتر رالف پافنگر DR.RALPH_PAPHENBER آلمانی می گوید کسانیکه در 80 سالگی به طور منظم به ورزش بپردازند می توانند انتظار حداقل انتظار 2 سال عمر مفید بیشتر از فردی که گاه گاه ورزش می کند داشته باشد.
 
غلبه بر افسردگی
زمان زمان بیماری افسردگی است بخصوص در شهرهابی بزرگ و پر جمعیت و بین آسمان خراشهای سر به فلک کشیده. یک تیم پزشکی برنام های ورزشی در دانشگاه ویسکانسین امریکا مدت 2 سال روشهای درمانی مختلفی را برای معالجه افسردگی افراد مورد تحقیق و بررسی قرار دادند. در نتیجه تنها درمانی که صد در صد در چنین مواردی تاثیر داشت دویدن و کوه پیمایی آرام بود. این درمان مدتها قبل یعنی از زمانی که دکتر جوانی به نام فاچه DR.FACHE در سال 1896 یک فرضیه پزشکی تحت عنوان (ضعف اعصاب و درمان آن به وسیله تمرینات بدنی) ارایه داده نیز شناخه شده است.
 
تمریناب عضله قلب
تجربه نشان داده است که پزشکان برخی ناراحتی های قلبی را به راهپیمایی و کوهپیمایی آرام و سبک و دویدنهای آرام و طولانی مداوا کردند زیرا که چنین برنامه های ورزشی که به طور مداوم منظم انجام گیرد کار سیستم قلبی و عروقی را بهبود می بخشد و باعث قوی شدن عضلات و عروق قلب از نظر فیزیولوژیکی می شود و جربان خون را به وسیله انقباضات بسیار نیرومند می شود.
 
وقتی چنین فعالیتی صورت می گیرد میزان ضربان قلب به تدریج با ریتمی که میتواند به مدت طولانی و بدون خستگی به کار ادامه دهد افزایش می یابد و پس از دویدنهای آرام و طولانی یک کوه پیمایی آرام و طولانی میزان ضربان قلب به سرعت به حالت اولیه بر می گردد و پزشکان معتقدند در چنین مواردی قلب با کارآیی فوق العاده خستگی کمتر انجام می دهد.
 
افزایش حجم ششها
به علت حجم و بزرگ شدن ششها تعداد حرکات تنفسی کاهش می یابد. به همین دلیل ششها در اثر بهبودی تبادل گاز و عضلات تنفسی کار کمتر را انجام نی دهند زیرا که به صورت طبیعی و عادی روی هم رفته کوه پیمایی آرام و دویدن های طولانی و نرم به طور قابل توجهی حجم ششها را افزایش می دهد.
 
بهبود عمل گوارش
با راهپیمایی و دویدنهای طولانی و کوهپیمایی های حساب شده گوارش را آسان تر و اشتها را بیشتر می کند به علاوه ناراحتی های یبوستی به ویژه خانمها را در اثر این ورزشها که به طور منظم و دقیق انجام شده اتفاق نمی افتد.
 
مصونیت از خطر ابتلا به سرطان
پزشکان متخصص نظر می دهند رشد سرطان سینه در بین زنان 2 برابر از زنان فعال است.