شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

باشگاه کوهنوردی داها

قله برج ۴۲۸۰ متر را بهتر بشناسیم.

قله برج ۴۲۸۰ متر را بهتر بشناسیم.

قله برج (Borj) در استان تهران و شمال روستاهای شمشک و لالان در منطقه کوهستانی البرز مرکزی قرار گرفته­­‌است. این قله بر روی خط الراسی شمالی جنوبی قرار دارد که از شمال به خلنو و از جنوب به سرکچالها منتهی می­شود. قله برج را می‌توان از چهار جهت اصلی صعود نمود ولی مسیر رایج صعود آن مسیر شرقی است که از روستای لالون شروع می‌شود.

موقعیت جغرافیایی

قله سنگی برج محل تقاطع دو خط الراس بزرگ در قلب منطقه البرز مرکزی است. خط الراس شرقی غربی که از قله سکه نو به قله اشتر می­رسد و خط الراس شمالی جنوبی که قله خلنو به مجموعه سرکچال ­ها ختم می­شود. بدین ترتیب شمال قله ۴۲۸۰ متری برج تیغه ژاندارک، خلنو کوچک و سپس خلنو بزرگ است، شرق آن گردنه ورزآ و سپس جانستون و خرسنگ است و جنوب آن گردنه ورزآب و قله سرکچال بزرگ است و غرب آن قله هرزه کوه است. دشت وارنگه رود در شمال غربی این قله و دشت لالون در شرق آن است. 

مسیرهای صعود

به صورت کلی برای صعود به قله برج چهار مسیر زیر وجود دارد که همگی آن­ها نزدیک به قله برج درگیری با سنگ دارد.

مسیر شرقی: این مسیر رایج صعود به برج است که از روستای لالون شروع می­شود و پس از عبور از آبشار لالون و گردنه ورزآ به قله برج می­رسد. قسمت انتهایی مسیر، از گردنه تا قله، مسیر سنگی است و نیازمند آشنایی با مهارت سنگ نوردی است.

مسیر جنوبی: به وسیله گردنه ورزآب به قله برج می‌رسد و قسمت نهایی مسیر آن با مسیر غربی یکسان است. برای رسیدن به گردنه ورزآب می‌توان قله سرکچال بزرگ را صعود کرد و یا از دشت لالون به آنجا رفت.

مسیر غربی: اگر از قله هرزه کوه به برج بروید مسیر غربی است. هرزه کوه را می‌توان از دشت دریوک و یا وارنگه رود و یا از مسیر خط الراس پیمایش کرد. قسمت نهایی این مسیر همان مسیر جنوبی است.

مسیر شمالی، پیمایش خط الراس خلنو به برج است که نیازمند عبور از تیغه­های ژاندارک است. این مسیر دست به سنگ بسیار مشکلی دارد و در فصل‌هایی که برف در منطقه است نیازمند حمایت می­باشد.

در صورت صاف بودن هوا از روی قله برج می­توان قلل سرکچال بزرگ، سرکچال۲، سرکچال ۳، کلون بستک، روته، آبک و توچال را در سمت جنوب و جنوب غرب، قله خلنو در شمال، جانستون و خرسنگ و دماوند در شرق، در جنوب، آزادکوه، کمانکوه و یخچال را در شمال غرب مشاهده کرد.