شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

باشگاه کوهنوردی داها

نتایج مثبت کوهنوردی در خانواده و اجتماع

نتایج مثبت کوهنوردی در خانواده و اجتماع
از نظر علم جامعه شناختی ورزش های دسته جمعی باعث تقویت روابط انسانی و بین فردی می شود. کوهنوردی به عنوان ورزشی همگانی به اعضای خانواده این فرصت را می دهد تا با یکدیگر به گفت وگو بنشینند و روابط خود را استحکام بخشند.
دکتر کاظم قجاوند، جامعه شناس معتقد است: در کوهنوردی فرزندان در فضایی غیررسمی با والدین خود صحبت می کنند و به دور از لجبازی ها و خصلت های ناپسند از والدین خود الگوپذیری می کنند.
این متخصص می افزاید: در جامعه امروزی مشغله کاری والدین منجر به دوری اعضای خانواده از یکدیگر شده است بطوری که شاید آنها ماه ها در کنار یکدیگر زندگی کنند ولی از وضعیت روحی و مشکلات یکدیگر غافل باشند.
دکتر مصطفی اقلیما، آسیب شناس اجتماعی در این رابطه می افزاید: باتوجه به این که خواسته ها و نیازهای افراد در مدت کوتاهی تغییر می کند درصورتی که افراد خانواده از یکدیگر باخبر نباشند به جرأت باید گفت به مرور زمان اعضای خانواده اگرچه در کنار یکدیگر هستند ولی دیگر یکدیگر را نمی شناسند.
این متخصص با اشاره به این که ۷۰ درصد عوامل طلاق به صورت عاطفی است می گوید: در جامعه امروزی نه تنها کوهنوردی لحظات مفرح و شادی را برای ارتباط بیشتر والدین با فرزندان به وجود می آورد بلکه همسران به راحتی در جریان مشکلات یکدیگر قرار می گیرند و روابط عاطفی آنها بیشتر می شود و به دلیل شناخت درست همسرشان خواسته ها و توقعات آنها منطقی تر می شود و سوءتفاهم ها از بین می رود.
اقلیما می افزاید: تمایل نوجوانان و جوانان امروزی برای پرکردن اوقات فراغتشان با گروه های همسن به تأثیرپذیری آنها از یکدیگر به دلیل نداشتن الگویی مناسب منجر به تهدیداتی جدی برای خانواده ها شده است.
این درحالی است که والدین با همنشینی با فرزندان در فرصت های مناسبی مانند کوهنوردی این تهدیدات را به فرصت ها تبدیل می کنند که برای تربیت فرزندانشان بسیار مفید و مؤثر است.
این آسیب شناس معتقد است: خوشبختانه در چند سال اخیر ورزش های همگانی با استقبال عموم همراه بوده است.
قجاوند، جامعه شناس به خانواده ها توصیه می کند با جمع آوری زباله های مسیر کوهنوردی الگوی مناسبی برای آموزش نحوه برخورد با طبیعت و حفظ محیط زیست برای فرزندان باشند.
دکتر عزت الله کردمیرزا، روانشناس معتقد است: هنگامی که انسان غرق در احساسات مختلفی مانند غم، شادی، ترس و... می شود هورمون هایی در بدن ترشح می شود که مستقیماً روی سیستم اعصاب مرکزی و مغز تأثیر می گذارد. این ترشحات تأثیر بسزایی روی خلق و خوی انسان دارند.
بنابر این در خانواده هایی که تمایل بیشتری به کوهنوردی دیده می شود، به صورت شایع می بینیم همگی خلق و خو هایی اجتماعی دارند و در ارتباط با افراد جامعه و رویارویی با مشکلات و اطرافیان از تبحر کاملی برخوردارند و توانمندتر هستند.