شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

باشگاه کوهنوردی داها

آب مورد نیاز در دوچرخه سواری

آب مورد نیاز در دوچرخه سواری

بدن شما مانند یک ماشین

همانند یک خودرو، بدن شما نیز مانند یک ماشین است که برای کارکردی موثر به مایعات نیاز دارد. در حقیقت، بیش از 60% بدنتان از آب تشکیل شده است، و حتی تمرین های سبک نیز این درصد را کاهش می دهند. نبود مایعات به معنی نبود هیچ فعالیتی می باشد و این شما خواهید بود که به طور ناگهانی در کنار مسیر با یک بدن سنگین و بی رمق باقی می مانید. این کمبود مایعات به اصطلاح کم آبی گفته می شود و افزایش مصرف مایعات کلید حفظ شما در برابر این کم آبی خواهد بود.

 

 

مزایای آب خوردن کافی (هیدراته شدن)

- انرژی بیشتر، قدرت و تحمل بالاتر

- خنک تر ماندن، احساس بهتر داشتن

- سریعتر به پیش رفتن

- کار کردن سخت تر، سوزاندن کالری بیشتر

- کاهش زمان ریکاوری بدنتان و در نتیجه امکان ادامه فعالیت

چطور کم آبی را تشخیص دهیم؟

زمانی که شما به نقطه ای می رسید که احساس تشنگی می کنید، کم آبی بدن شما، از قبل شروع شده است. اگر در هنگام احساس کم آبی نیز به فعالیت خود ادامه دهید، بدن علائم دیگری را مانند کم شدن سرعت فعالیت بروز خواهد داد. بزودی نشانه های دیگری مانند خشک شدن دهان، و کاهش انرژی در فرد دیده می شود. این علائم  بسرعت سبب گرفتگی عضلات، سردرد و حالت تهوع خواهد شد.

 

 

راه حل را به من بگو!

راه درمان تمامی این نشانه های ناخوشایند دسترسی به یک شیشه آب می باشد. کارشناسان توصیه می کنند برای اطمینان از تأمین آب کافی در هنگام ورزش از موارد زیر پیروی کنید:

- از قبل آب بنوشید- در حدود 2 ساعت قبل از تمرین.

- در هنگام فعالیت بنوشید- به جای اینکه نامنظم و به مقدار زیاد آب بخورید، به طور ممتد و کم کم آب بنوشید.

- افزودن نوشیدنی های ورزشی/انرژی زا- استفاده از نوشیدنی های انرژی زا در کنار نوشیدن آب، به بازیابی کربوهیدرات و الکترولیت ها کمک می کنند.

- بعد از ورزش بنوشید- نوشیدن آب بعد از فعالیت های ورزشی به بازگشت سطح مایعات بدن به حالت نرمال و ریکاوری بدن کمک می کند.

از روش "فراوان و شفاف" استفاده کنید- این روش به حجم و رنگ ادرار اشاره دارد که در صورت مصرف مایعات به اندازه کافی، ادرار دارای رنگ شفاف و حجم بالاتری خواهد بود. رنگ های تیره تر و مقادیر کمتر نشان دهنده کم آبی در بدن شما می باشد.

در نهایت، اطمینان حاصل کنید که مایعات در دسترس شما هستند. از بطری ها و ظرف هایی برای حمل آب و سایر مایعات استفاده کنید که با نوع فعالیت و ورزش شما مطابقت داشته باشد. بطری هایی مناسب شما می باشند که مشکلی برای حمل آنها نداشته باشید و به تأمین آب بدن شما در کوتاهترین زمان کمک کنند.

 

آیا امکان نوشیدن بیش از حد مایعات نیز وجود دارد؟

مقدار زیاد یک چیز خوب، حتی مانند آب، می تواند جنبه های منفی به دنبال داشته باشد. در واقع زیاده روی در آب خوردن یا هیپوناترمیا (Hyponatremia) نقطه مقابل کم آبی می باشد. در این حالت سطح سدیم به دلیل رقیق شدن خون کاهش یافته و باعث ضعیف شدن عملکرد سلول ها می شود. در موارد حادتر، زیاده روی در نوشیدن مایعات (هیپوناترمیا) ممکن است سبب کما و حتی مرگ شود.

 

راه حل جلوگیری از رقیق شدن خون

سعی کنید بیش از میزان تعریق بدن، آب ننوشید.

سطح نمک خون را با نوشیدن مایعات ورزشی دارای الکترولیت به جای آب خالی، در تعادل نگهدارید یا با خوردن مواد غذایی نمکی مانند ترد نمکی این کمبود نمک (سدیم) را جبران کنید.

در هنگام تمرین آب بنوشید تا تمایل کمتری به نوشیدن یکباره مقدار زیادی مایعات پیدا کنید.

شما می توانید از طریق وزن کردن خودتان به مقدار آب دریافتی بدن بعد از فعالیت های بدنی شدید دست پیدا کنید. وزن شما باید همانند قبل باشد. اگر وزن شما افزایش پیدا کرده بود احتمالاً بیش از اندازه آب مصرف کرده اید.

منبع : دنیای دوچرخه سواری من